En güzel zaman bahar dedim ya...

06.11.2015 13:33:47
A+ A-

1 Kasım 2015 günü seçim yapıldı. O gün sen de kendince bir seçim yaparak sanal dünyadan bir süre çekilme kararı almışsın. Ekim ayında ben de öyle yapmıştım ama bir gün bile dayanamadan gerdi dönmüştüm. Sen üç gündür dönmediğine göre daha kararlı ve dayanıklısın demektir. Dayanma gücünün olduğundan da bile bile pes etmek sana yakışmaz.

Geçen bu üç gün içinde zamanı nasıl değerlendirdiğini bilemiyorum. Ancak çalışan ve çalışkan biri olarak mutlaka gününü dolu olarak geçiriyorsundur. Çocuklarınla ilgilenmen, onları düşünmen de sana mutluluk veriyordur. Kendini çevrendekilerden soyutlaman belki de seni rahatlatacaktır. Ancak insanlar olmadan dünyanın yaşanılacak bir yer olacağını düşünemiyorum. İnsanların beğenileri, biçimlendirmeleri, değerlendirmeleri dünyayı değiştiriyor. Bazı müdahaleler elbette ki dengeleri bozuyor, ancak müdahale olmadan da dünya çok gelişmiyor, değişmiyor.

Doğal dengeyi korumak kolay mı ve yetiyor mu? Elbette ki kolay değil ve yetmiyor. "Beyni doymayanın karnı doysa ki ne olur?" diye sormuştum yıllar önce, hala bunun yanıtı tam olarak verilmiş değil. İnsanın midesini doldurması yetmiyor ve farkını göstermesi gerekiyor; sanat ile.

Güzel konuşuyorsun, güzel cümleler kuruyorsun, şiir yazıyorsun, doğal güzelliklere değer veriyor ve koruyorsun. Bir zamanlar tek başıma dağlara yaylalara giderdim, yirmi yıla yaklaştı gitmiyorum. Sonra yalnız gezmenin sakıncalarını da anladım. Yalnız gezmek olumlu bir eylem değil, insanın yanında en az bir kişi daha olmalı.

Bir bahar gel, birlikte dağları, yaylaları, kayaları gezelim. Sivrice'den Dalkayalar'a, İki Ağızlı Mağarasından Geyik Mağarasına, Kurşaklı'ya, Ballıkaya'dan büyük Mağara'ya, Barık'tan Kuşboku'na, Sayağlı'ndan Yataktaşı'na, Alaçayır'dan koyaklara, Karadoğan'dan ya da Mastik'ten Darıderesi'ne.

İkinci gün İki Ağızlı Mağarasının yanından kayaların üzerine çıkalım. Üstü masa biçiminde olan peribacasından diğer peribacalarına, Kurşaklı'nın batı yanında duvar gibi yerde bulunan küçük iki mağaraya, Ballıkaya'dan Kayabaşı yurtlarına ve kuyuya, oradan da Pir Sultan'a ve geri dönüp Barık'tan aşağı Kayadibi'ne inip Mezireme'ye.

En güzel zaman bahar dedim ya, sen Mayısın ortalarında gel. Hatta 19 Mayıs sıraları, Gençlik ve Spor Bayramı, hala bayram kaldı ise. Hele de Barık'ta bol su akıyor ise gökkuşağı mutlaka oluşur. Seyrederiz, altından geçeriz, fotoğrafını çekeriz, oturup şiir yazarız duygusallığımızla. Oradan köyü seyreder çocukluğumuza döneriz.

3 Kasım 2015, AnkaraYORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.