Hayat gördüğün yerde, akıl düşünmediğin yerdedir!

27.06.2014 13:22:38
A+ A-

Yeryüzünde yaşayan her canlı hatta cansız tıpkı insan denilen mahlukat gibi bir topluluk oluşturmakta. Peki dünya üzerinde yaşayan akıllı varlıklar olmamız bizim dışımızdakilere istediğimiz gibi muamele edebileceğimiz anlamına mı geliyor?
 
İnsana bahşedilen akıl diğer canlılar için bir zulüm oluyorsa; teknoloji, kentleşme yeryüzündeki hayatı yok ediyorsa; o toz kondurmadığımız aklımız dünya için felaketler üretmekten başka bir işe yaramıyor demektir. 
 
Bütün bu açgözlülük ve hırslardan uzaklaşıp dünyamıza şöyle bir baktığımızda görüyoruz ki  insan dışındaki bütün canlılar kendi ortamında huzur ve barış içerisinde yaşıyor...
 
Her biri öylesine bir ahenk oluşturmuş ki !
 
Durup düşününce ve bu lisanı anlayınca insana sadece kendini kınamak düşüyor. 
 
Yaşadığı ortamı yok etmek isteyen başka bir canlı var mıdır? Hangi hayvan ya da bitki başka bir canlı türünü yok etmiştir? 
 
Oysa, her 'Can', sahibi  olan Canana ulaşma arzusunda. Yaratılıştan gelen bu en doğal hak ise İnsan tarafından engellenmekte. insan, yüce yaratıcının kendisine verdiği mesajı bir türlü anlayamamakta . Ve okunması istenen okunamamakta.
 
Hayatı boyunca birçok dil öğrenen insan diğer canlıların dilinden anlamadığı içindir ki ileri sandığımız her medeniyet insanın kendi eliyle hazırladığı kıyameti olacak nihayetinde. 
 
Sadece baktığını gören gözler gördüklerine bir anlam yükleyemezse, dilden dökülen kelimeler anlamını yitirirse, insan olmanın manası da yitirilmiş demektir. 
 
Yaşam döngüsünü sürekli değiştirme gayretinde olan insan diğer canlıların lisanından anlamadığı müddetçe bu son git gide daha da yaklaşacak kanaatimce. 
 
Dünyanın halifesi olmayı bırakıp tanrısı olmaya karar verdiğimiz günden beri, yok etmeye, kaynakları kurutmaya devam ediyoruz. 
 
Tohumlar rüzgarlarla birlikte taşınmıyor arık. Topraklar bu zalim tanrının  ürettiği sahte tohumlarla yeşeriyor. 
 
Yollar, gökdelenler, hava alanları, lüks alışveriş merkezleri insan olmaya dair hiçbir ipucu vermiyor.
 
Su kaynakları kurutuluyor, kuşlar göç etmekten bıkıp canına kastediyor. 
 
Ama unutmamak lazım, ya bir gün gelir yağmur da neden yağması gerektiğini unutursa...
 
Bir gün, güneş de üzerine doğmaya değer bir şey bulamazsa...
 
Aslında hayat gördüğün yerde, akıl düşünmedin yerdedir !
 
Serhat Saruhanoğlu

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.