Hazine Arazileri ve Meralar Devletin Namusudur!

05.11.2014 21:40:14
A+ A-

Özelleştirme politikaları doğrultusunda satılacak bir şey kalmadığından mıdır bilmem ama; son süreçte devletin özel teşvik ve toleransı sayesinde tarım arazisi kandırmacası ile hazine arazileri ve meralar var hızı ile sözüm ona çiftçilere satılıyor.

İlgili kanun gereği 3 yıl kiralama veya  tarım arazisi olarak kullanma durumu olan araziler için hazineye baş vurularak belirlenen rayiç bedelin yüzde ellisi karşılığında (taksit imkanı ve peşin ödeme durumunda artı yüzde yirmi) kullanıcılara satılıyor.

Hal böyle olunca parası olan ve iktidar yandaşı görünen modern ağalar, aldıkları devasa traktörlerle vasfı ne olursa olsun (ağaçlık, otlak, sulak vs) arazileri tarlaya çeviriyorlar. Güya kiraladıkları ya da üç yıldan fazladır işlettiklerini ispat ettikleri (paralı şahit kurumu devreye giriyor) araziler için ilgili yerin hazinesine müracaat ederek araziyi alıp tapulaştırıyorlar. Sonra da prosedür uydurukçuluğu ile bu arazileri vasıf değişikliği ile parselleyerek satıyorlar.

Peki nedir bu işin sakıncası? Devlet ne güzel gariban köylüye kendi arazisini satıyor! Öyle değil mi? Maalesef bu arazileri alanların yüzde doksan dokuzu gariban köylü değil. Modern ağalar ve yandaş zenginler. Tam tersine bu uygulama ile mera ve otlaklar yok edilerek geçimini üç beş hayvan besleyerek sağlayan gariban köylünün tek geçim kaynağı da yok ediliyor.

Aynı zamanda doğal zenginlik ve tabiatın en büyük mirası olan milyon çeşit bitki çeşitliliği alanları yok edilerek, yonca ve mısır gibi kısa vadede getirisi olan kültür bitkisi alanlarına dönüştürülüyor. Bu uygulamalarla  toprak  verimliliği yok edilerek gelecek kuşaklara çoraklaşmış bir dünya miras bırakılıyor. Hem de yüksek verim adına kullanılan çeşitli ilaç ve gübreler , zararlı haşereler kadar doğada bir misyon ve yararı olan böcekleri de yok ederek doğal denge tahribata uğratılıyor.

Başka bir uygulama ile devlet “doğrudan gelir desteği” ve” teşvik” adı altında üreticiyi (toprak kartelleri) olabildiğince fazla arazi tahribatına sevk ederek adeta bir sosyal ve doğal katliama yol açıyor. Bu desteklerle milyonlarca hektar arazi (otlaklar) her yıl sürülerek hızlı bir erozyon ve çölleşmenin önü açılıyor.

Devlet bir an evvel akl-ı selime gelip sağlıklı bir toprak reformu ile bu arazi katliamının önüne geçmez ise korkarım ki kısa bir süre içinde iş işten geçmiş olacak ve Türkiye bir çöl ülkesi olacak.

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.