İki kuş: biri Kutup Martısı biri de memeli!

15.12.2014 14:59:50
A+ A-

Haberde fotoğrafçılar vardı. Birçok fotoğrafçıyı fotoğraf çekerken fotoğraflamışlar ve haber fotoğrafı yapmışlardı. Haber 140 yıl sonra Türkiye’de görüldü, diyordu. Çok hoş bir haber görüntüsüydü bu, 140 yıl sonra görünen ise bir martıydı. Rize sahilinde görülen bu martı en son 1874 yılında İstanbul’da kayda alınan bir ‘Kutup Martısı’ydı.

Tanıyalım: Kutup martısı (Larus hyperboreus), martıgiller (Laridae) familyasından kuzey yarımkürede kutup dairesi çevresinde ve Avrupa'nın Atlas Okyanusu kıyılarında yaşayan iri bir martı türü.

Sırada ikinci kuşumuz var. O bir memeli.

Önce geçen yılın sonundan bir haber (30.11.2013, Orman ve Su İşleri Bakanlığı sitesi) alalım:

“Balıkesir’de inşa edilen Havran Barajı göl alanında bulunan İnboğazı mağarasındaki yarasaları su altında kalmaktan kurtarmak için 2008-2009 yıllarında oluşturulan yeni mağarada 8 türden 10 bin yarasanın yaşadığı tespit edildi.

Çevre ve Orman Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, 1995 yılında yapımına başlanan Havran Barajı göl alanında yarasa toplulukları için önem arz eden İnboğazı mağarasındaki yarasaları su altında kalmaktan kurtarmak için alternatif bir mağara oluşturma çalışmalarına başlandığı, eski mağaranın hemen üst kotunda, su seviyesinin üzerinde eski mağaraya paralel uzanan bir mağaranın 2008-2009 yıllarında oluşturulduğu anımsatıldı.”

Hikmet Çetinkaya’nın bugün yazdığı (15.12.2014, Cumhuriyet) yazıdan bir alıntı yapalım:

“Antik çağlarda kokulu üzümleriyle, Pergamon kraliçelerine ürün sunan bereketli topraklar, Edremit ovasıyla birlikte Thene ovası olarak anılırdı. Kaz Dağları ve Madra Dağı’nın suları yetip artıyordu bile yöre insanlarına. Çokuluslu altın avcıları oralara yerleşti. Barajlar yapıldı, orada yaşayan uzun kirpikli 30 bin yarasa yitip gitti. Çünkü barajın yapıldığı kayalık alanda, yarasaların doğal barınakları vardı.”

Çetinkaya, çevrecilerin yarasaların yapay mağarada yaşamak istemeyip ölüm orucuna yattığını, söylediklerini belirtiyor. Bir umut yeni bir doğal mağara aramaları ve bulabilmeleri!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.