İnsan vücudu ve çöplerimiz

24.02.2014 09:35:05
A+ A-

Saçlar

 

Saçların dökülmesi herkes için her zaman büyük sorun. Bunun için çeşitli şampuanlar günden güne değiştirilerek tüketime sunuluyor. Giysilerimizin üstüne, yatağımıza, belki bilgisayar klavyelerine saçlarımız dökülüyor, vücudumuzdaki kıl ve tüylerimiz de dökülüyor aslında, insanın kirlerinden ya da çöplerinden biri. Erkeğin sakalları, kadınların saçları ve bu nedenle oluşan fazlalıklar da var. Saçların arasında oluşan kepekler de çöplerimizden.

 

Kaş

 

Özellikle kadınlarda alınması gereken ya da inceltilmesi gereken göz üstü fazlalıkları. Erkeklerde de yaşlandıkça berberin kesip atıverdiği çöplerimizden.

 

Kulak

 

Hemen akla gelen kulak kiri. Banyo yaptıkça temizlenen çöpçülgillerden. Kulak tıkanmasına yol açan kirler ya da buşonun sorunu büyüktür. Yaşlandıkça kulak içi kıllarını unutmayalım!

 

Burun

 

Hemen her gün attığımız kirimiz. Nezle de grip de fazlaca olan ifrazatımız.

 

Göz

 

Gözyaşının tuz tadını bilmeyen olur mu hiç? Sonuçta o da vücudun bir atığı. Gözün çapağı da zaman zaman sorun olmaz mı?

 

Ağız

 

Eh, bedenimizin can boğazı, ama neler tükürür atarız, kusarız, ağzımızın suyu akar. Kansırdığımızda balgamın çıktığı yer de orası! Diş aralarından çıkanlar da var. Ağızdan girip başka yerden çıkanlar da çöplerimiz değil mi?

 

Diş

 

O da fırçalanmayı ister bizden. Çekilen ve çürüyen dişlerimiz de çöp!

 

Ten

 

Ten diyorum da, terlemeyle attığımız sıvıları ne yapacağız? Vücudumuzu kaplayan tüy ve kıllardan da söz etmiştik. Sürekli yenilenen derimiz ve vücudumuzun diğer organlarının dışarımı da var! Onun için yıkanıyoruz ya. Yıkandığımız sular bile pistir artık.

 

El

 

Her şeyimiz bizim. Onunla her şeyi elleriz! Onun için de kirlenir zaten. Onu yıkamak sağlığımız için çok önemli. Tırnaklarımız uzar, kesip atarız onları. Fazlalıklarımızdandır.

 

Ayak hatta parmak arası

 

Ayak da bütün vücut kirimizin aktığı yer gibidir. Parmak arası kirler hele hiç unutulmaz.

 

Cinsel organlar

 

Ayrıntıya girmeyeceğim. Cinsel birleşme sırasındaki fazlalıklar yanında çişimiz de önemlidir. Kadınsal ve erkeksel fazlalıklar işte.

 

Dışkı yerimiz

 

Vücudun en önemli çöp atım yeri! Kentte önemli bir sorun olmadığını söyleyebilir miyiz?

 

Toplarsak

 

Kabaca söz ettik, ama daha ayrıntılara da girebiliriz. Yalnızca çöplerimizi anımsatmaya çalıştım. Vücudumuz bütün bu çöplerimizle bütündür. Ayrı düşünülemez.

 

Son söz

 

Vücudumuzu böyle anlatmamın nedeni suyun, hatta daha da önemlisi temiz bir suyun ne kadar önemli olduğunu algılamamız içindir. Suyun önemini bilmek zorundayız.

 

Susuz kaldığımızı düşünsenize! ETİKETLER: Haber, Haberler, zaman, Bilgisayar,

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.