İstanbul boğazı'na yalnızca yayalar ve bisikletliler için köprü yapılsın

23.03.2015 13:08:08
A+ A-

Kapitalistler, şirketler nasıl heryeri elegeçirdiler(ele geçirdiler); birer boyalı metal yığını olan motorlu taşıtlar da öyle heryeri elegeçirdiler öyle ki sokaklarda, caddelerde bile önce onlar sözsahipi(söz sahibi)oldular, kıral(kral) oldular ve yine öyle ki motorlu taşıt en büyük caka nesnesi oldu; yılda 10 Tl verip bir kitap bile almayanlar motorlu taşıtkar için avuçavuç(avuç avuç) para dökmekten çekinmemekteler.
 
Ben motorlu taşıtları hiç sevmedim; çocukluğumda da hiç sevmedim; onları hep cahil, okuyamamış insan işi, kültürü, nesnesi gördüm; ben arabanın ön solunda oturmaktansa ön sağında oturmayı yeğlerim hep. Benim ellerim boş kalmalı; bir çarka zincirlenmiş gibi olmamalı ellerim; burunumu(burnumu) karıştırmak için değil; yazmak isterim, resim çekmek isterim falan.
 
Ülkemizde de, bazı ülkelerde de bazı yollar, bazı caddeler, bazı alanlar(meydanlar) taşıtlara kapalılar, yalnızca yayalara açıklar öyle ki Venezuela'da bir otoban taşıtlara sabahtan öğle 1'e kadar kapatılıyormuş yayalar ve bisikletliler için, sıpor yapsınlar, yürüyüş yapsınlar, koşsunlar oynasınlar diye.
 
Ben de diyorum ki biz de İstanbul boğazı'nı motorlu taşıtlara kapatalım yayalar ve bisikletliler için üstelik de hergün ve 24 saat. Yürüsünler, koşsunlar, oynasınlar, piknik yapsınlar, söyleşsinler falan. Ne var yani?
 
Nasıl mı olacak?
 
İstanbul boğazı'na yalnızca yayalara ve bisikletlilere açık, intiharlara karşı önlemli yeni bir boğaz köprüsü yapıp.
 
Yapamaz mıyız? Öyleyse aya nasıl gideceğiz? Ona da mı gitmeyeceğiz; köfteciye, kebapçıya, dönerciye hergün gidip kitapçıya yılda bir kez bile gitmediğimiz gibi?
 
Peki haydi şöyle olsun güzel hatırınız için: Bu boğaz köprüsü koyu akşam-koyu sabah arası taşıtlara açık olsun.
 
Heryer beton oldu diye şikayet edenler heryer tekerlekli, pis kokulu metal yığını doldu diye niye şikayetçi olmuyorlar acaba?
 
Necdet Gürçiftçi
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi
İnternetde yayınlandığı zaman: 23.3.15/13.00