İstanbul'da kendi paramızla rezil oluyoruz

14.05.2015 11:28:07
A+ A-

Taşı toprağı altın dediler, atalarımızın sözlerine riayet ettik, doluştuk altınların üstüne. Eee, kıymetli olunca ha bire kapattık taşını toprağını. Kıymete kıymet bindi anlayacağınız… Coğrafik bakımından Türkiye’nin birçok taşra ilinde küçüktü belki yüz ölçümü, ama taşı toprağı kıymetliydi İstanbulum un.

Sonunda taş toprak kalmadı, Ali Ağaoğlu sağ olsun… Taş yığınlı gökdelenler kurduk ‘Kıymet’in üstüne…  Yeşili yok etme pahasına yollar döşedik döşemesine ama, nafile. Modern görünümlü bir şehir, tarihi, sahili, müzesi en kısadan alternatifi bol bir şehir içinde yaşıyoruz. Ama paramızla rezil oluyoruz kısacası.  

Kentin kilometrelerce dışında suni göllerle donatılmış villalarda, sessiz, sakin sitelerde lüks yaşamı milyonlar harcayarak seçenler var, ancak malikhanelerinden yüzbinler değerindeki porche leri, hummer ları ile çıktıklarında yine trafikte saç baş yoluyorlar. Çözümü uzaklaşmakta aramak ta boşuna. 

Üçbin motorluk aracın var ama, ulaşım felç, cebinde deste deste nakitin var, ama her taraf kalabalık.  Daha sakin bir yerlere bakmaya kalkınca trafikte haşat oluyorsun, keşke haşat olmakla kalsa, bir de zamanın akıp gidiyor…

Havasından mı, suyundan mı bilmem; gelen bir daha gitmiyor. Taa ki sinir sistemini bozana kadar. Ah şu trafik sıkıntı olmasaydı ne güzel olurdu. Güzel olurdu ama, trafik var, daha da çıkılmaz duruma doğru gidiyor. 1960’lı  Türk filmlerine bakın, o zaman bile var.

İstanbul un bu kadar çok sıkıntısı varken hala vazgeçilemez, hala yaşama yöntemimizi ısrarla değiştiremiyoruz. Paramızla rezil olmak hoşumuza gidiyor sanırım. İstanbul un Kapkaççı ları bile artık kapkaç yapmıyor. Adamlar baktı ki çanta kapmak hem riskli, hem de çoğu zaman içinde nakit da çıkmıyor. Garantili işlere yöneldi. Kuyumcu soygunu moda bu aralar..

Hala İstanbul Boğaz Köprüsü’nü üçbin motorluk 360 km hız yapan aracımızla sürat yapacağımıza inanıyoruz. Her gün trafikte saatlerce sinir harbi yaşamamıza rağmen…

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.