İşte bütün mesele bu!

06.09.2014 00:00:37
A+ A-

Tabiat ile ne kadar dıyalog kurabiliyoruz hiç düşündüğünüz olmuşmudur?

Tabiatla da dıyalog mu olurmuş? demeyin!

Olur!

Hem de insanı etkilercesine..

Ormanlardan ovalardan dağlardan denizlerden söz ediyorum. Oraları hissetmekten bahsediyorum.

Görmek ve bakmak konulu ders gördüğümü hatırlarım öğrencilik yıllarımda. Bir nesneyi veya yeri görmek farklı birşey, bakmak ise çok daha farklı bir şeydir.

Görür, geçersiniz..Gördüğünüz şeyi hissedemezsiniz. Görmüş olduğunuz nesne veya yer üzerinde fazla bir yorum da yapamazsınız.

Zira, bakmak öyle değildir.

Nesne veya bir yere bakmak görmekten çok ayrı bir şeydir. Bakıyorsunuz dokunuyorsunuz ve bir şeyler hissediyorsunuz. Daha sonra o nesne veya yer üzerinden yorumlar yapmaya çalışıyorsunuz. Neler hissettiğinizi değerlendirmeye çalışıyorsunuz..

İşte doğayı-tabiatı anlamak da böyle bir şey!

Çeşitli doğa turları düzenlenmektedir bilirsiniz. Genelde gezilir görülür ve dönülür. Veya ben öyle algılıyorumdur. Amaç, sözümona tempolu yaşamın getirmiş olduğu yorgunlukları üzerlerinden atmak!

Tam tersi daha da yorgun dönülüyor turlardan. Zira doğa ile diyaloğa geçilmeden dönüyorlar tura katılmış olan insanlar. (istisnalar hariç)

Doğa ile bağ kurabilmenin çok önemli olduğunun altını çizmek isterim.

Ağaçların, taşların, toprağın size neler hissettirdikleri önemlidir. Bir zakkum çiçeğinin size nelerin düşündürebileceği önemli bir durumdur.

Sonbaharda ıhlamur ağacından düşen yapraklar sizlere bir şeyler hissettirmiyorsa yoksunuz yaşamıyorsunuz demektir!

Yağmurlu günde ağaç yapraklarına düşen yağmur damlaları kulaklarınızda senfoniler çaldıramıyorsa yine yoksunuz yaşamıyorsunuz demektir!

Demem şudur ki sevgili okurlarım; doğaya baktıkça, içinde yaşadıkça, ağaçlara yapraklara taşlara dokundukça size büyük heyecan vermeli. Hayata bakışınızı değiştirmeli. Zenginlik vermeli içinize..

Doğa ile konuşmak bu!

Tabiatla konuşmak bu!

Bağ kurabilmek doğa ile!

İşte bütün mesele de bu!

 

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.