İzlenilmesi gereken en önemli ve anlamlı belgesel: YUVA-HOME

08.01.2015 21:14:33
A+ A-

İzlediğim yüzlerce belgesel arasında aslında seçim yapmak zor olmalıyken, ben rahatlıkla HOME, yani YUVA belgeselinin rahatlıkla en sevdiğim ve hatta sıkılmadan defalarca izlediğim belgesel olduğunu söyleyebilirim. Her insanın mutlaka ama mutlaka pür dikkat izlemesi ve ardından her sene en az bir kez daha izlemesi ve izletmesi gerektiğini düşündüğüm önemli bir belgeseldir.
Peki bu belgeseli özel ve güzel kılan nedir?
"Lütfen beni iyi dinle. Sen de benim gibi bir Homo Sapiens'sin. Akıllı insansın. Kainatın mucizesi yaşam yaklaşık 4 milyar yıl önce ortaya çıktı; biz insanlarsa yalnız 200 bin yıl önce. Yinede yaşam için temel olan dengeyi alt üst ettik. Bu sıradışı hikayeyi iyi dinle, bu senin hikayen ve sonunu yazmak senin elinde" sözleri ile başlayan bu belgeseli izlerken insanın tüyleri diken diken oluyor.
Bu Fransız yapımı belgesel, 5. Haziran 2009 yılında, yani Dünya Çevre Günü'nünde tam 90 ülkede aynı anda gösterime girerek bir rekora imza attı. Sadece sinemada değil, aynı anda dünyanın tüm popüler şehirlerinin büyük meydanlarında büyük ekranlarında yüzbinlerce insan aynı anda seyretti; Paris (Eyfel Kule'si altında), Londra, Berlin, New York vs.. Film, hiçbir ücret ödenmeksizin "5 Haziran'da hepimizin dünya ile randevusu var" sloganı ile izlenebilecek her formatta yayına sunuldu; örneğin youtube'da, televizyonda, dvd olarak vs...
Belgeselin yönetmenliğini fotoğrafcı, gazeteci, çevreci Yann Arthus-Bertrand üstlenirken (National Geographic, Life gibi dergiler içinde çalışmakta), produksiyonu Denis Carot ve meşhur rejisör Luc Besson (mesela Leon, Lucy, 5. Element gibi filmleri ile tanınır) üstlendi. Filmin bütçesi 10 milyon dolar ise PPR şirketler grubu (Gucci, Puma, Yves Saint Laurent, Luis Vuitton vs...) tarafından finanse edildi. Hayatını çevreciliğe adayan Yann Bertrand-Russell, belgeselin film hakları olmadığını üstüne basa basa defalarca dile getirmiştir. Amaç para kazanmak değil, insanları bilinçlendirmek!
 
YUVA belgeseli kocaman bir ekiple tam 217 günde, 54 ülke gezilerek, helikopterle, balonla ve uçakla kuş perspektifinden (yukarıdan) çekildi. Belgesel sadece görüntü olarak değil, anlatım olarak da büyük bir ziyafet sunuyor bizlere. Hiç görmediğiniz ülke ve bölgeleri, muhteşem doğa manzaralarını, farklı din, dil,renk, ırktan olan "insan ailesini" çok etkileyici müzik eşliğinde izlerken, ağzınız açık kalacak ve ne kadar emek verildiğini bir kez daha görecek, hatta duygulanacaksınız. Dünyamızın, yani "yuvamızın" aslında nasıl bir cennet olduğunu ve insanların bu cenneti nasıl cehenneme çevirdiğini anlayacak, eminim zaman zaman da öfkeleneceksiniz...
Dünya, araştırmalara göre 4 milyar yıldır var. İnsanoğlu ise 200 bin yıldır. Teknolojinin gelişimi ile insanoğlu son 50-60 yılda dünyanın zenginliklerini, doğasını yok etti ve ediyor. 1950'lerden bu yana dünya nüfusu 4 katına arttı. Bu artışla tüketim çoğaldı ve insanların açgözlülüğü ve hırsı ile birlikte gelir ve gıda dağılımı adaletsiz bir boyut aldı. Amazon ormanları tarlaya çevrildi, Dubai gibi petrol zengini ülkeler inanılmaz bir israfla çöl ortasına gereksiz harcamalar yaparken, dünyanın diğer ucunda her 5inci saniye bir insan açlıktan ölmeye mahkum edildi. Bu belgesel bu ve birçok önemli konuya değinerek gözümüzü açmaya çalışıyor ve sadece görsel olarak değil, etkileyici sözlerle ve dünyamız hakkında bilgilerle de "tüm bunlara rağmen geç değil, sorumluluk alma vakti geldi" dercesine insanları icraate davet ediyor. 
 
Ben 2009'dan bu yana belki 20 kez izledim bu belgeseli. Bulunduğum ortamlarda hep izlettirdim, sosyal medya yolu ile paylaştım. Bana kalsa okullarda, coğrafya derslerinde bile işlenmeli ve TV'lerde "Ulusa Sesleniş" halinde her gün yayınlanmalı. Politikacıların boş vaatlerinden bin kat daha etkileyici olacağından adım kadar eminim! İzleyin, ders çıkarın ve paylaşın, çünkü bu hikaye hepimizin ve tek YUVA'mızın hikayesi. Bunu baştan yazmak hepimizin elinde...İzledikten sonra hala duyarsız kalıyorsanız ya evliyasınız ya da ölü!
 
Dünyamız hakkında bilmediğimiz şeyleri bize aktaran ve bu muhteşem belgeseli bir kuruş para almadan çeken, tüm emeği geçen insanlara burdan hepimiz adına teşekkür ediyorum...
Belgesel birçok dilde mevcut. Burdan türkçesini izleyebilirsiniz...İyi seyirler (İzlenimlerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim)
 

 

Arzu Şen

 

 

İletişim ve resmi website: https://www.facebook.com/arzushen

 YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.