İzmir’de her gün onlarca ağaç katlediliyor!

10.11.2015 11:59:01
A+ A-

“Kamu Özel Ortaklığı Sistemi” ile Laka Deresi yakınlarında inşaatına başlanan İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi projesinin temeli, Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun katıldığı törenle atılarak çalışmalara başlanmıştı. Hastane yapılması amacıyla Orman Genel Müdürlüğü tarafından Sağlık Bakanlığına devredilen bölgede ise yaklaşık 20 bin çam fidanı bulunuyordu.
 
‘KAMYONLAR HERGÜN AĞAÇ TAŞIYOR’
 
12 Mart 2014’te temeli atılmasına karşın projede, bir yılı aşkın süredir herhangi bir çalışma yapılmazken, 1 Kasım seçimleri öncesinde bir anda hızlandırılan inşaat çalışmalarıyla da binlerce ağaç katledilmeye başlandı.
 
Yüklenici firmaya ait dozer ve kepçelerle yerlerinden sökülerek kamyonlara yüklenen aralarında fidanların da bulunduğu onlarca ağaç alandan kaçırılarak nereye götürüldüğü dahi bilinmiyor. Fotoğraf ve videonun çekilmesine izin verilmediği inşaat alanında, muhatap bulunmazken, işçiler ise projeye ilişkin bilgi vermiyor.
 
‘NEDEN TEPKİSİZ KALIYORLAR’
 
İnşaat alanına yakın olan Cengizhan Mahallesindeki yurttaşlardan esnaf Hatebi Tekin tepkisini ANF’ye dile getirerek, proje alanında kalan ormanlık alana kendi elleriyle fidan diktiğini belirtip şunları aktardı: “ İnşaat başlamadan önce binlerce fidan diktik oraya. Belli bir yoğun ağaç vardı ormanlıkta. Şimdi ise her gün kamyonlarca ağaç kesip götürerek kimseye bilgi verme gereği bile duymuyorlar. Şimdiye kadar binlerce ağaç kesilmiştir. Çünkü koskoca bir orman yok oldu. Gezi’de ağaçlar için tepki gösterenler neden burası için ses çıkarmıyor.”
 
‘AĞAÇLAR KESİLMESİN, BAŞKA YOL BULUNSUN’
 
Her gün yüzlerce ağacın kesildiği bilgisini paylaşan bir diğer mahalle sakini Ali Tekin, ormanın yok edilerek yerine ne yapılırsa yapılsın bir kıymetinin olmadığını dikkat çekerek, “Kamyonlar aylardır ağaç taşıyor. Eskiden ormana gezmeye giderdik ama şimdi yasaklamışlar gidemiyoruz. Ağaç kestikleri için tepki gösterince de hastane yapılıyor diye kılıf buluyorlar. Bu katliama biran önce dur demek lazım. Hastane yapılsın ama ağaçların kesilmemesi için bir proje üretilsin” diye konuştu. 
 
ANF/İZMİR - ÖZGÜR AYDIN

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.