İzmir’de; yeni RES yeni ağaç katliamı

17.10.2015 10:07:13
A+ A-

İzmir’in balı ve kirazıyla ünlü Dereköy köyünde acil kamulaştırma kararı alınarak, binlerce ağaç kesilip, RES inşaatına başlandı. Yaşananlara, tepki gösteren köylüler, köyün heyelan bölgesin de olduğunu hatırlatarak, ağaç kesimlerinin bu riski daha da arttırdığına dikkat çekti.

İzmir’in Kemalpaşa ilçesi Dereköy köyünün Karabel Mevkii’nde özel bir şirket tarafından yapımına başlanan 10 adet Rüzgar Enerji Santrali (RES) projesi inşaatı köylüleri isyanına neden oldu. Ege bölgesinin en zengin tabiat varlıklarına sahip bölgede; asırlık meşe ve çam ağaçları bulunurken, yine zeytin ve kiraz ağaçları da mevcut. Köyün ana geçim kaynağı olan arıcılık ise ağır tonajlı TIR’ların geçmesi için bölge de binin üzerin de ağaç kesilmesiyle yapılamaz duruma geldi. RES’lerin inşa edileceği alana ise özel güvenlikler tarafından kimse yaklaştırılmıyor.

‘HER GÜN AĞAÇLAR KESİLİYOR’

ANF’ye konuşan köy sakinlerinden Muhammet Ataç, geçtiğimiz günler de, yaşananlara tepki göstermek için basın açıklaması düzenlediklerini ifade ederek, “Her gün bölgede ağaçlar kesiliyor. Köyümüzde bin yıllık ağaçlar var, onların kesilmesine daha fazla göz yumamazdık. Toplanıp yasalara uygun bir şekil de eylem düzenledik. Bizim geçim kaynağımız bal üretimi üzerine, RES’ler yapıldığı zaman arıcılık bura da ölür. Geçim kaynağımız elimizden alınmak istiyor. Buna izin vermeyeceğiz” dedi.

‘KÖYÜMÜZ HEYELAN BÖLGESİ’

Köyün yerleşim alanının, heyelan bölgesi olduğunu hatırlatan Ataç, bölgede ağaçların kesilmesiyle bu riskin daha da fazla artacağını belirterek şunları kaydetti: “RES’lerin yapılacağı alana gitmek için binlerce ağaç kesildi, kesiliyor da. Bu araçlar geçerken çıkardığı toz ve gürültüden arıcılık yapamaz duruma geldik. Hem doğaya hem de bize çok zarar vermeye başladı. Bir an önce bu çalışmanın durdurulmasını istiyoruz, zaten burada bir doğa katliamı gerçekleşti en azından bundan sonra yaşanmasın.”

‘RES’LER ARICILIĞI BİTİRİYOR’

Raziye Alkan ise, her gün kamyonlarla tomrukların taşındığını ve orman da sürekli ağaç kesildiğini belirterek, toz ve motor gürültüsünden evlerin de oturamadıklarını söyledi. Alkan, “Binlerce, belki de daha fazla ağaç kesildi. Nereye başvurduysak bir cevap alamadık. Çok eski ağaçlar var bu bölgede, onların kesilmesine karşı çıkıyoruz. Geçen gün de eylem yaptık ama şantiyede çalışmalar devam ediyor halen. Biz arıcılıkla geçinen insanlarız, başka yerlere gidip, çalışmayız. RES’ler, burada arıcılığı bitirir, Bütün yasal yollardan hakkımızı arayacağız.”

NE OLMUŞTU?

Borusan Holding'in Kemalpaşa, Bayındır ve Torbalı ilçesi sınırlarında 70 hektarlık ormanlık alanda kuracağı rüzgar santrali için imar planı değiştirilerek, Bakanlar Kurulu kararı ile de acil kamulaştırma kararı alınmıştı.

Borusan Grubu ile Almanya'nın üçüncü büyük enerji şirketi ENBW'nin gerçekleştireceği 30 megavat gücünde ve 10 adet türbininden oluşan proje için geçtiğimiz Temmuz ayında imar planı değişikliğine gidildi. Santral alanı, 1/25000 ölçekli İzmir Kent Bütünü Çevre Düzeni Planı 'orman alanı', 'tarım alanı', 'doğal ve ağaçlık karakteri korunacak alan' ve 'kırsal yerleşme alanı' kullanımında kalıyordu. Fuatres Rüzgar Enerji Santrali'ne ilişkin 1/5000 ölçekli nazım imar planı ile 1/1000 ölçekli ilave uygulama imar planı, geçtiğimiz 14 Temmuz itibariyle askıya çıktı. Çevre ve Şehircilik İzmir İl Müdürlüğü'nde askıya çıkarılan plan değişiklikleri, 13 Ağustos'a kadar askıda kalacak. İmar değişiklikleri ile rüzgar türbinlerinin ve kanatlarının taşınması için ormanda yeni yollar açılması da yer almıştı.

İZMİR / ANF - ÖZGÜR AYDIN
 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.