Kirlendik..

26.02.2016 16:49:14
A+ A-

Bazı semtlerınde eskiye göre nispeten rahatlamış olan İstanbul'un yıllardır devam eden trafik keşmekeşine, korna seslerine ve nufüs kalabalı artması nedeniyle ortaya çıkan gürültü ve ses kirliliğine, neredeyse yok sayılabilecek kadar çok az rahatsız olmaya başladım.

Daha doğrusu rahatsız olmuyorum.

Sokağa tükürenlere de, tespih sallayanlara da, çöp-izmarit atanlara da..

Hatta denize atık atanları görsem bile, doğayı kirletenleri görsem bile (katledenleri hariç) rahatsız olmam diye düşünüyorum.

Özellikle gürültü kirliliği, toplumdaki kirlenmişlikleri gördükçe rahatlatıcı Vivaldi'nin müzikleri gibi geliyor bana, tıpkı Pelin Batu "ilaç gibi geliyor bazen Helena Grimaud'tan 'Adagio' yu dinledikçe" dediği gibi..

Gürültü kirliliğinin insanı rahatlattığı ilk defa duyulmuştur değil mi?

Evet, devletin hangi kurumuna giderseniz gidiniz, adalet yargı hukuk başta olmak üzere bütün kurumları çürük elma misali hergün kurtcuklar çıkarmakta, hergün yenileri eklenmekteyken....

Elle tutulur hiç bir kurum kalmamış, tamamen tek yönlü bir idare sistemi geliştirilmiş ise..

Basın-yayın kuruluşları tek yönlü haber yapma kisfetine bürünmüş ise..

Memlekette, emperyal güçlerin kendi belirlemeleri doğrultusunda oluşturmuş oldukları siyasi mekanizmalar doğrultusunda insanları ekonomik zorluklar kapsamı içine aldıktan sonra kurtuluş çaresi olarak çoğunluğun yanında durma tercihinde bulunuyorsa..

Tüm bu durumlardan dolayı insanlar arasındaki güven ortamının yitimi ve daha çok kazanma hırsı ile birlikte insanlar arasındaki kirlenmişlik düzeyine bakıldığı zaman İstanbul trafiğindeki keşmekeşlikle birlikte oluşan ses kirlilikleri ve benzer olumsuzlukları görmüyor duymuyor oluyor insan..

Toplumda büyük çoğunlukğun oluşturmuş olduğu yalan üzerine kurulmuş ilişkileri gördükçe ve bu ilişkiler sonucu oluşan ahlaki kirlenmeleri görünce insan, inanın trafik gürltüsünü, yere tüküren insanları, tespih sallayan insanları görmüyorsunuz duymuyorsunuz..

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.