Kocaeli’deki Beyaz Türklerin mekanı: Başiskele

20.11.2015 09:06:41
A+ A-

Biz kendimizi bildik bileli Kocaeli’nin Batı yakasındaki Gebze’de ikamet ediyoruz, Her ne kadar işimiz gereği son 2-3 yıldır kısa bir süre Başiskele’ye sonrasında ise Kartepe’ye gidip geliyor olsak ta ikametgahımız 30 yıldır Gebze’de.

Uzun yıllar beceremediğimiz siyaseti Gebze’den ibaret saydığımızdan olsa gerek Kocaeli’nin başka ilçeleri olduğunu dolayısı ile siyasetinde bu ilçelerde şekillendiğini doğrusu çok geç fark ettik ancak bu yaştan sonrada siyaseten zaten yapabileceğimiz fazla bir şeyin kalmadığına kanaat getirmiş olduk.

Son dönemlerde AK Parti’nin son derece güçlü olduğu Başiskele ve Kartepe ilçelerini daha bir çıplak ve tarafsız gözle izlediğimizden olsa gerek bu iki ilçede yaşamanın özellikle de Başiskele’de hayat sürmenin diğer 10 ilçeye göre daha keyifli olduğunu da tam anlamı ile öğrendik.

Bizim yeni farkına vardığımız bu gerçeği yıllardır bilen ancak “Eğer böyle bir mevzuyu gündeme getirirsek siyaseten başımıza iş alırız” diye düşünen AK Partili dostlarımızdan pek çoğu şu son günlerde bizi görür görmez “Yüksel Bey sen tarafsız- objektif bir gazetecisin Allahını seversen bir kere yaz, Kocaeli’de 12 ilçe var ancak bu 12 ilçeden sadece birisi yani Başiskele yıllardır hem Merkezi hükümet hem de Kocaeli Büyükşehir belediyesi tarafından yapılan hizmetlerden Arslan payını alıyor oradan geriye kalanlar ise diğer ilçelere pay ediliyor, bu kayırmacılık daha ne kadar devam edecek..?” şeklindeki şikayetlerini daha üst perdeden seslendirince bizde bu yazıyı kaleme almak zorunda kaldık.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi biz gözümüzü Gebze’de açtığımızdan diğer ilçelerde özelliklede Başiskele’de neler oluyor..?şeklinde bir düşünce içerisine girmedik, Başiskele ile ilgili bildiğimiz tek şey Belediye başkanı Hüseyin Ayaz’ın son derece sevecen ve sempatik bir insan olduğu bu sempatik tavrının da ilçesine hizmet alması bakımından son derece önemli olduğu noktasındadır.

Önceki gün İzmit Merkez’de ayaküstü denk geldiğimiz AK Partili arkadaşlarımız bize “Yüksel Bey Başiskele Kocaeli’de Beyaz Türklerin yaşadığı mekandır, İstanbul’da Nişantaşı ne ise Kocaeli’de de Başiskele odur” diye ince bir mesaj gönderince “Eğer böyle ise Helal Olsun Hüseyin Ayaz’a” demekten başka bir yol bulamadık.

Tabi Başiskele dışında yaşayan arkadaşlarımız İlçenin bu hale gelmesinde Belediye başkanı Hüseyin Ayaz’ın kişisel başarısından çok başta Bilim-sanayi ve Teknoloji bakanı Fikri Işık-Kocaeli Büyükşehir Belediye başkanı İbrahim Karaosmanoğlu AK Parti Kocaeli milletvekili İlyas Şeker olmak üzere çok sayıda siyasetçi ve bürokratın Başiskele’de ikamet etmesinin olduğunu üzerine basa basa söylediler.

İsimlerini yazdığımız yada yazamadığımız siyasetçi ve bürokratların Başiskele’de ne zamandan beri ikamet ettiğini hatta bu isimlerin ilçede yaşayıp yaşamadıklarını bile bilmiyoruz ama AK Partili dostlarımız bu isimleri bize üzerine basa basa dikte ettiklerine göre onların söylediklerine inanmak durumundayız.

AK Partili dostlarımızın bize söylediklerine göre Kocaeli büyükşehir Belediye yönetimi Başiskele’nin imarı ile ilgili çalışmaları jet hızı ile yaparken diğer ilçeler ile ilgili olarak aynı hassasiyeti göstermiyormuş, Ankara hükümeti de Kocaeli’ye lazım  lazım olan Kamu kurum ve kuruluşları ile ilgili bina yada eleman noktasında önceliği Başiskele’ye veriyor, Başiskele’nin bu tür yatırımlara doymasından sonra sıra diğer ilçelere geliyormuş.

Bize Başiskele’nin kayırıldığı ile ilgili şikayette bulunan vatandaşlara “-İyi de arkadaşlar hepiniz uzun yıllardır AK Parti içerisinde siyaset yapıyorsunuz, eğer böyle bir şikayetiniz varsa bunları neden muhataplarına söylemiyorsunuz, varsa neden bu tür kayırmacılığı en ince detaylarına kadar kamuoyu ile paylaşmıyorsunuz..?” diye sorduğumuzda da hep bir ağızdan “Başımıza iş alırız” şeklinde görüş bildirdikten sonra “-Hadi bize Eyvallah” deyip bulundukları yerden başka bir noktaya doğru yürümeye başlıyorlar.

İşin doğrusu AK Partili dostlarımızın “İstanbul için Nişantaşı ne ise Kocaeli için de Başiskele odur ve Başiskele’de AK Parti’nin Beyaz Türkleri yaşıyor” şeklindeki görüşten sonra kendi kendimize “Galiba biz Başiskele’yi ıskalamışız, bu kadar önemli bir yeri nasıl görmezden geldik” şeklinde sorduk ve bulabildiğimiz ilk anda Başiskele’yi birkaç gün dolaşmaya ve ilçeyi daha geniş bir perspektifte  analiz etmeye karar verdik.

Başiskele gibi çevre ilçelerin kıskandığı bir yerleşim merkezinde hayata geçirmiş olan hizmetlerin diğer ilçelerde de olması elbette ki herkesin ortak talebi, Ancak Türkiye’de var olan 81 il merkezinin ilçelerinin de de aynı durumun var olduğu yani her il merkezinde bir yada birden fazla ilçenin diğer ilçelere göre öne çıktığı herkes tarafından biliniyor.

“Başiskele Kocaeli’de yaşayan Beyaz Türklerin mekanıdır” şeklindeki ifade aslında bu ilçenin diğerlerine göre ne kadar fazla geliştiğinin en büyük ispatıdır, Eğer diğer yerleşim merkezleri ile birlikte hatta onlardan çok daha sonra ilçe olan Başiskele Kocaeli’nin parlayan yıldızı olmuşsa önce Belediye başkanı Hüseyin Ayaz’ı tebrik etmek lazım, sonrada diğer belediye başkanlarına da “Hadi bakalım elinizi tutan yok sizde ilçeniz daha yaşanabilir daha aranabilir bir yerleşim merkezi yapmak için adım atın, zira hiçbir şey için geç değildir” şeklinde uyarmak gerektiğine inanıyoruz.

Aksi takdirde “Beyaz Türkler yaşıyor” dediğiniz Başiskele’nin arkasından daha çok ağıt yapılacak gibi bir durum var ortada.

Eğer durum Başiskele lehine bu kadar önde ise diğer ilçelerde yaşayanların yapması gereken Hızlı hareket etmek ve yavaş yavaş istasyondan ayrılan trenin ardından bakmamak adına herkesin bir katma değer üretmesidir..

Ah ile vah ile hayat güzelleşmiyor ki….

 

 

 

 

 

 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.