Köpek öldürenler dikkat

26.06.2015 09:01:55
A+ A-

Yazımın amaçı(amacı) köpeklerin öldürülmesi ya da öldürülmemesi değil hem felsefel hem de köpekleri öldürürken çocukları falan da öldürmemek üzerine kurulu. Kuşkusuz ki zararı olmayan şeylerin öldürülmesine hiçbir olağan, mantıklı insan karşı çıkmaz. Bu yazının konusu başka konu.
 
Ben sorunları ya da konuları önce felsefeyle anlamaktan, tanımlamaktan, açıklamaktan ve felsefe ile çözümler üretmekten yanayım.
 
Bin koyun ya da bin dana ya da bin inek ya da bin tavuk bir köpek etmez mi? Köpeklerin, kedilerin öldürülmesine neden karşısınız? Etilerini(Etlerini) yiyemedğiniz için mi? Öyleyse onları yiyenlerin onları öldürmesilerini(öldürmelerini) haklı görmeniz gerekir? Köpeklerin, kedilerin öldürülmesine neden karşısınız? Zararsız oldukları için mi? Öyleyse koyunların, danaların, ineklerin, tavukların öldürülmesilerine(öldürülmelerine) de karşı olmak ve vahşi hayvanların öldürülmesilerinden yana olmak zorundasınız? Kedilerin, köpeklerin öldürülmesilerine neden karşısınız? Onları sevdiğiniz için mi? Öyleyse koyunların, danaların, ineklerin, tavukların öldürülmesilerine de ve güllerin koparılmasılarına(koparılmalarına) da karşı olmak zorundasınız? Peki felsefeye ve ahlaka neden sahip çıkmıyorsunuz? Yiyemediğiniz ya da zararlı ya da sevmediğiniz için mi?
 
İnsanların öldüğü, öldürüldüğü bir dünyada köpeklerin ölmesi ve öldürülmesi de pek şaşırtıcı olmaz bence.
 
Ben her zaman hep en kötüyü ve en iyiyi düşünürüm olanak, durum, ortam, koşul, seçenek olarak. Örneğim yiyeceğin ve içeceğin yalnızca insanlara yetecek kadar olduğu bir çağı ya da durumu düşünün. Yani çocukların, bebeklerin bile zor beslenebildiği bir ortamda köpekleri beslemek ne kadar vicdanlı olur, mantıktan önce?
 
Zevkle öldürmek ayrı, acı ile öldürmek ayrı. Zararlı birşeyi zevkle öldürmek bile akıla, ruha, insan olmaya aykırı birşey kaldı ki zararı olmayan şeyleri zevkle öldürmek.
 
Yazımın amaçı şu: Köpekleri belediye adına zehirli iğnelerle öldüren görevliler yere düşen, hedefine ulaşmayan ya da kaçan köpeklerden düşen kullandıkları zehirli iğneleri yerlerden toplamıyorlar ve o iğneler özellikle çocuklar için ölümcül, büyük bir tehlike oluşturuyor. Yani çocuk bu; anlamaz, bilmez, etmez; oyuncak yapar, kendisine(kendine) batırabilir, arkadaşına batırabilir, kardeşine batırabilir yani herşey olabilir. Bence görevlilere verilen iğneler kadar iğne onlardan geri istenilmeli yetkillerce yani eksik iğne olmamalı.
 
Yani o şeylerin ne olduğuları(oldukları) üzerine ben bile uzun süre düşünmek zorunda kaldım çünkü hiç görmediğim bilmediğim şeyler ancak sonra anladım ki köpek öldürmekte kullanılan iğneler. Ortalıkta bırakmayın onları. Kaldı ki içlerinde daha zehir vardır.
 
Bir olayı anlatayım; evlere gelip helaları(Si'leri) mazotlayan görevliler var, onların birinden dinlemişdim(dinlemiştim; bir bayan 'Evimde koca koca lağım faresileri(fareleri) var, sizde mavi renkli tabletler varmış, fareleri kesin öldürüyormuş, onlardan bir tane verin de evimdeki fareleri öldüreyim' demiş; yasak olmasına karşın görevli bayana acıyıp o kare biçimili(biçimli), mavi tabletlerden bir tane vermiş ancak sonra görülmüş ki bayan o zehir tabletini intihar etmek için kullanıp kendini öldürmüş. Yani bu iğnelere de dikkat edilmeli, verildiği kadar geri istenilmeli, bu da çok önemli kaldı ki iğneler kullanılmış gibi gösterilip içleri biryere boşaltılıp da geri verilebilir yani her açıdan bu iğneler tehlike gösteriyor bence.
 
Necdet Gürçiftçi
Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi
İnternette yayınlandığı zaman: 26.6.15/09.01