Kuş gözlem ve fotoğrafçılığında büyük yıl sonuçları

29.12.2014 08:04:39
A+ A-

Herşey bir yurtdışı gezisi sırasında uçakta izlediğim bir filmle başladı.

"Büyük Yarış" şeklinde dilimize çevrilmiş, orjinal adı The Big Year olan bu filmin merkezinde kuş gözlemciliği var. Bir yıl içinde en fazla kuş gözlemlemi yapan kişi yarışı da kazanmış oluyor. Yarışın sonunda bir ödül yok, manevi bir kazanım söz konudur. Gözlemi kayıt altına almak, yerini, zamanını tespit etmek yeterli, ekstra bir fotoğrafla ispat etmek gerekmiyor, tamamen güven esasına dayanıyor.

20140415-082044.jpg

Kendimi bildim bileli çok yoğun bir şekilde çalışıyorum. Herkes için geçerli olan denkliğe bende bağlıyım; param olduğunda zamanım, zamanım olduğunda da param hiç olmadı. Bu nedenle filme konu olan bir yıl boyunca yapılan kuş gözlemciliğinin gereği olan sürekli gezmek ve dolaşmak için yıllardır ihtiyaç duyulan donanım olan para ve zaman meselesi sanırım izlerken en çok etkilendiğim detaydı.

Filmde yarışı bu işe en fazla zaman, para harcayan ve onu en çok istediği için herşeyinden vazgeçen kişinin kazandığını söylemem gerekiyor. Çünkü hayatın adı konulmamış, tanımlanmamış yasalarındandır istemek ve o uğurda elinden gelen herşeyi yapmak ve feda etmek.

Nasıl bir tutku ve bağımlılık olduğunu ancak içine girdiğinde hissediyorsunuz.

Filmi izledikten neden iki sene sonra bu işe bütün konsantrasyonumla sarıldığım sorusunun cevabını vermem kolay değil.

Ancak herşeyin bir şekilde zamanı geldiğini biliyorum sadece. Beklemek gerekiyor. 

20140415-082159.jpg

Kuş Gözlemciliği ve Fotoğrafçılığı’na dair miladı Belgrad Ormanı’nda karşıma çıkan Kızılgerdan’ı gördüğüm ve fotoğrafladığım 9 Aralık 2008 olarak tespit etmek istiyorum. Bu tarihi başlangıç olarak koyduğumda ileriye doğru saydığımda 6 yıl geçmiş oluyor. İyi bir eğitime adım atmak için 6 yaş güzel değil mi?

Kızılgerdan’ın fotoğrafını çekerken aramızdaki mesafe yaklaşık 4-5 metre mesafeydi ve Sony’nin 12X zooma sahip DSC-H2 model kompakt makinası vardı. O tarihlerde bu makina işimi fazlasıyla görüyordu ve bu nedenle bir sonraki makina alımında kompakt bir model tercih ettim.

Haziran 2013’te İstanbul’da gelişen Gezi Olaylarını fotoğraflamak için satın aldığım 50X zooma sahip SONY DSC HX300 ile çektiğim Ay fotoğrafları paylaştığım instagram (http://instagram.com/uzaygokerman) ve facebook sayfalarında fazlasıyla ilgi çekti. Bu nedenle makinanın performansından oldukça memnundum.

2013 Ramazan Bayramı’nı bir arkadaşımla birlikte Akçakoca’da geçirdik. 10 Ağustos 2013 günü karşıma çıkan yeni tür minik bir Kara Kızılkuyruk’tu. Otel giriş kapısının hemen üzerindeydi ve aramızda yaklaşık 10 metre vardı ancak 50X zoom bu mesafe için yeterliydi.

Ancak artık bu şekilde düşünmüyorum; çünkü bir çok yeteneği içinde barındıran bu makinam ile kuşların istediğim fotoğraflarını çekmem mümkün olmuyor. Sony'den 400 mm lense sahip 100X zoomlu bir kompakt makine bekliyorum. 

Adı henüz koyulmamış kuş gözlemciliğimin üçüncü durağı Sakız Adası’ydı. Kumsalda çok yakınlarımıza kadar gelen ve bana fotoğraflayacak kadar zaman tanıyan yeni tür Ak Kuyruksallayan oldu. 14 Ekim 2013 tarihinden 2 gün sonra 16 Ekim 2013 günü fazlasıyla uzak bir noktadan gözlemlediğim dördüncü tür Söğütbülbülü oldu.

Artık içim kıpırdıyor ve başka şeyler düşünüyor, planlıyordum.

Yeni yılın ilk ayının 19. günü Pazar’dı ve ilk defa bir kuş gözlemciliği yapmak üzere hareket edecektim. Bunun için merkez Harem’di. Şansıma güneşli ve pırıl pırıl bir hava vardı. Harem’de 8-10 adet üyesi olan bir Karabatak Ailesi olduğunu biliyordum. Fotoğraflarını çekmem için şekilden şekile girdiler. Çok güzel tür fotoğrafları çıktı ortaya ve bu sonuç beni daha da motive etti.

Aynı gün deniz üzerinde sessizce dolanan Sakarmeke’lere ait çektiğim fotoğraflar da bonus olarak kaydettiğim türlerin arasına yazıldı.

Karar vermiştim; 2014 yılını başlangıç seviyesinde büyük yıl olarak değerlendirecektim.

Bunun için hiçbir donanım, param ve zamanımın olmadığı ortadaydı; ancak İstanbul’da yaşıyordum.

Trakus’la tanışmamı sağlayan kişi bir önceki Proje’de bir süre birlikte çalıştığım meslektaşım Fikri Kocaeli oldu. O çok uzun zamandan beri kuş fotoğrafçılığı yapıyordu. O tarihte çok da konsantre olmadan dinlediğim açıklamaları arasında bu işin ne kadar pahalı bir uğraş olduğunu hafızama not etmiştim. Ancak gerçeklerle yeni tanışıyorum.

Ortalama bir kuş fotoğrafı çekmek için en az 3.000 TL’lık bir gövde ve 3.500-4.000 TL’lık lense ihtiyacınız var.

Elbette bu tek başına yeterli olmuyor, bu parayı buldunuz diyelim çok daha önemli bir sorunu da aşmak gerekiyor o da zaman! Genellikle bu hiç olmuyor. Günde 10 saat, haftada 6 gün çalışmanın bir karşılığı oluyor. 

Trakus, internet üzerindeki kuş fotoğrafçılarının buluşma yeri; eğer bu işle uğraşıyorsanız elbette oraya üye olmanız şart. 

http://www.trakus.org

Trakus kuşları tanımanızı, bilmediğiniz türler konusunda yardım almanızı sağlayan çok önemli bir platform ve türkiye’nin en önemli sivil toplum oluşumlarından bir tanesidir.

24 Şubat 2014 günü siteye üye oldum ve Büyük Yıl da resmen başlamış oldu.

Seyrantepe’de çalışıyorum; 6 yıl önce şehir içinde gördüklerimden farklı olarak karşıma çıkan ve fotoğrafladığım ilk tür olan Kızılgerdan’a rastladığım Belgrad Ormanı yaklaşık 15 km uzakta.

Belgrad Ormanı bu işe gönül verenler için oldukça fazla türü içinde barındırıyor.

27 Şubat günü öğle arasında aracıma atlayarak Belgrad Ormanı’nın yolunu tuttum. Gerçekten ne ile karşılaşacağımı hiç bilmiyordum.

Ancak ilk gün yaklaşık 20 dakikalık bir gözlem sırasında karşıma çıkan İspinoz ve beni hayretler içinde bırakan Ala Karga üyeleri hevesimin içimde tutkuya dönüşmesine de vesile oldular.

Ala Karga’ya bugüne kadar nasıl oldu da hiç rastlamadığımı kendime sorarken ilerleyen günlerde başka bir şeyi fark ettim.

Aslında kuşlar hep etrafımızdaydı, orada oraya uçup, ötüyor ancak kendi sesimize o kadar çok odaklandığımızdan onları fark edemiyorduk.

2 Mart 2014 Pazar sabahı Belgrad Ormanı’nda bu durumu net bir şekilde deneyimledim ve insan sesinden ilk defa bu kadar rahatsız oldum.

Orman’a ilk defa hafta içi gelmiş ve sessizliğin içinde kuşların cıvıltılarının zenginliğini hemen ayırt etmiştim. Pazar günü her tarafta insanlar vardı ve o kadar yüksek sesle hareket ediyorlardı ki değil kuşları görmek, duymak bile mümkün olamıyordu.

O gün yine de tesadüfler yardım etti ve beni çok keyiflendiren bir tür olan Gri Balıkçıl ile karşılaştım. Bu karşılaşma günün ilerleyen saatlerinde Riva’da yılın ilk Leylekleri ve Büyük Ak Balıkçıllarıyla zenginleşecek, ilk defa da sahip olduğum fotoğraf makinamın yetersizliğini derinden hissedecektim.

20140415-083119.jpg

Gri Balıkçıl, Orman’daki göletin içinde benim bulunduğum yerin karşı yakasındaydı ve 50X zoom onu daha iyi fotoğraflamama yetmiyordu.

20140415-083322.jpg

Hele Riva’daki türler öylesine uzaktı ki sadece görüntü kaydı yapmış oluyordum; Büyük Yıl’a tür kaydı oluşturuyordum.

2013 yılında kayıtlarıma aldığım 3 türle birlikte çoğunluğu yarım saatlik öğle arası Belgrad Ormanı kaçamaklarına dayanan ve resmi olarak 40 gün içinde yapılmış 29 adet kuş gözleminin fazlasıyla ilham verici olduğu sanırım ortadadır.

Peki, İstanbul’da gözlemi yapılabilecek kaç tür var?

Bu soruyu sormak gerekiyor, çünkü neyin peşinde olduğumuzu ve nerede durduğumuzu bilmemiz önemlidir.

Mart ayı içinde İKGT-İstanbul Kuş Gözlem Topluluğu’na üye oldum. Bu topluluk da çok önemli işler yapıyor. Sürekli taze bilgiler geliyor ve kayıt altına alınıyor.

Toplantılarına katılamamış olsam da çalışmalarını uzaktan ilgiyle takip ediyorum.

Geçenlerde bir kaç sene önce çıkardıkları güzel bir yayınla ilgili duyuru yaptılar. Hemen talep ettim elbette.

20140415-083553.jpg

İstanbul’un Kuşları:2008.

Trakus ile ortak çalışmanın ürünü olan bu kitapta İstanbul’da kayedilmiş kuş türleri var ve gerçekten bu da heyecan verici, bir o kadar da motivasyon sağlıyor.

2008 gözlem raporları ve kitaba (belki bu revize de edilmiştir) göre İstanbul’da 313 tür görmek mümkünmüş. Yani 41 tür kaydım olduğuna göre henüz %15’ine bile ulaşmış değilim.

Büyük Yıl yapıyorum desem de bu tamamen kuş gözlemciliği anlamında bir başlangıç oluyor. 313 türü görmek için bir motivasyon aracı…

Ve yılın sonu... 

Zaman ve mekan her şekilde insan yaşantısını belirliyor. Büyük Yılın son günlerindeyim. Bu yıl toplam 41 türün fotoğrafını çektim, kaydını tuttum. 

Daha fazlası mümkün müdür? Hiç kuşkunuz olmasın. Öncelikle niyet etmek önemlidir. Onlar zaten kendilerini size gösteriyorlar. 

Bodrum'da gece vakti aracımıza eşlik eden Kukumav'ı asla unutmayacağım. Sanırım onun kaydını oluşturmam için fazlasıyla çaba göstermiş olmalıdır. Bu arkadaşı aşağıda 36. sırada görebilirsiniz. 

Mersin-İstanbul arası karayolunda gördüğüm ancak tür ve fotoğraf kaydı oluşturamadığım yırtıcıları maalesef buraya alamıyorum. 

İyi seyirler…
???????????????????????????????

1. Kızılgerdan – Belgrad Ormanı

???????????????????????????????

2. Kara Kızıl Kuyruk – Akçakoca

???????????????????????????????

3. Karabatak – Harem

???????????????????????????????

4. Ak kuyruksallayan – Seyrantepe

???????????????????????????????

5. Yeşilimsi Söğütbülbülü – Sakız Adası

???????????????????????????????

6. Sakar Meke – Harem

???????????????????????????????

7. Gümüş Martı – Caddebostan

???????????????????????????????

8. Serçe – Seyrantepe

???????????????????????????????

9. İspinoz – Belgrad Ormanı

???????????????????????????????

10. Büyük Baştankara – Belgrad Ormanı

DSC04999_01

11. Alakarga – Küçük Çamlıca

???????????????????????????????

12. Kara Tavuk – Belgrad Ormanı

???????????????????????????????

13. Gri Balıkçıl – Belgrad Ormanı

DSC04627

 

14. Büyük Akbalıkçıl – Riva

DSC04623_01

15. Leylek – Riva

???????????????????????????????

16. Kara Boyunlu Batağan – Riva

???????????????????????????????

17. Kumru – Sakız Adası

DSC07531

18. Sığırcık – Moskova

???????????????????????????????

19. Sıvacı – Belgrad Ormanı

???????????????????????????????

20. Öter Ardıç – Feneryolu

DSC04746

21. Küçük Karga – Feneryolu

DSC0485322. Gri Leş Kargası

???????????????????????????????

23. Kocabaş – Belgrad Ormanı

DSC04657

24. Saksağan – Validebağ

???????????????????????????????

 

25. Ortanca Ağaçkakan – Belgrad Ormanı

DSC07253_01

26. Kara Leylek – Alaçatı

???????????????????????????????

27. Çıt Kuşu – Belgrad Ormanı

???????????????????????????????

28. Karabaşlı İskete – Belgrad Ormanı

???????????????????????????????

29. Yeşilbaş Ördek – Riva

DSC07343_02

30. Kır Kırlangıcı – Cunda

DSC05680_01

31. Sarı Kuyruksallayan – Ankara

DSC05697_02

32. Kara Kızılkuyruk – Ankara

DSC06069_01

33. Arap Bülbülü – Mersin

DSC06110

34. Maskeli Örümcek Kuşu

DSC06174_01

35. Tepeli Toygar – Mersin

DSC07074_01

36. Kukumav – Bodrum

DSC07101

37. Kızıl Kırlangıç

DSC07234_01

38. Akça Cılbıt – Alaçatı

DSC08332_01

39. Ağaç İncir Kuşu – Şile

DSC07239-01

40. Uzun Bacak – Alaçatı

DSC07647

41. Güvencin – Moskova

DSC08590

42. Kuzgun – Kartal

???????????????????????????????

http://twitter.com/uzaygokerman

uzaygokerman@gmail.com

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.