Kutupta çöl devesiyle karşılaşan bahtsız Eskimo

24.12.2015 14:06:18
A+ A-

Yurdum insanı çileli ve cefakâr bir yaşama sahip. Her çile gibi bu da kaçınılmaz bir bahtsızlık ürünü. Anadolu insanı bahtsızlığını ifade etmek için teşbih ve mübalağayı çok kullanır.  Bu bahtsızlığını belden aşağı mesellerle anlatmaya da pek bir bayılır. İşte yarı Kürtçe yarı Türkçe "Gökten g. z yağsa bize x. r düşer, o da yerden seker götümüze saplanır" lafı bunun tipik bir örneği. Yine buna dair envai çeşit örnek vermek mümkün. Mesela kızlar yurdundaki patlamayla bekçinin havada uçuşan testisleri arasındaki talihsiz ilişkiyi hatırlayalım. Okuyucunun ahlak çeperlerini fazla zorlamamak ve bu husustaki dağarcığını zenginleştirmemek adına şimdilik fazla detaya girmeyelim.

Çölde kutup ayısıyla karşılaşan bahtsız Bedevi'nin başına gelenleri de herkes bilir sanırım. Naif yorumcu, çöldeki Bedevi'nin bahtsızlığını, kutup ayısının açlığı ve Bedevi'nin ayı tarafından parçalanması olarak okur. Oysa gözlerinden zekâ fışkıran yurdum insanı, kutup ayısını çöle getiren ve Bedevi'yi bahtsız kılan şeyin ayının açlığı olmadığını çok iyi bilir.

'Çölde kutup ayısının işi ne' demeyin, talihsizliğin yüksek dozajını ifade etmek ancak mübalağayla mümkün. E mevzubahis kapitalist haydutluksa, nesnel dayanağı olmayan mübalağalar bile gerçekleşebilir. Şöyle ki, kutup ayısının çölde yaşaması olasılık dışı bir durumdur. Kutup ayısının Afrika çöllerinde Bedevi ile karşılaşması, ayının yaşam alanının Bedevi'nin yaşadığı çöle kadar genişlemesi demek oluyor.

"Küresel ısınma" diye dillendirilen şeyin böylesi bir olanağı sunması şimdilik imkânsız gibi görünüyor.   Son buzul devir de sona ereli on binlerce yıl olduğuna göre; kutup ayısı ile Bedevi'yi illa da çiftleştirmek isteyen Freudyen kafanın fantezileri bir süre daha gerçekleşmeyecek demektir.

Şayet iddia edildiği gibi küresel ısınma diye bir olgu söz konusuysa ve bu durum hızla kutupların erimesi gibi bir sonuç yaratıyorsa; Bedevi'nin bahtsızlığı yerine, çok daha trajik olacak Eskimo'nun yaşayacağı bahtsızlığı görmemiz işten bile değildir. Çok daha trajik sonuçları doğurmasının nedeni ise, kutupların erimesiyle çöllük alanların kutuplara doğru yayılması ya da kutupların çöl alanı olması sonucunda Eskimo'nun çöl devesiyle gayet tatsız olacağa benzeyen olası karşılaşmasıdır.

Fizik yasalarındaki cisim ve ısı ilişkisinin sonuçlarını bilen bilir. Isının azalması, cisimlerin büzüşmesine; ısının artması ise cisimlerin genleşmesine neden olur.  Çöl devesiyle karşılaşmayı, kutup ayısıyla karşılaşmaktan daha bahtsız kılan şey, tam olarak bu fizik yasasında gizlidir.

Dikkatli okuyucunun gözünden kaçmamıştır; "şayet iddia edildiği gibi küresel ısınma diye bir olgu söz konusuysa" gibi bir laf ettik yukarıda. Zira sevimsiz bu yazımızdan sonra kaleme alacağımız bundan daha az sevimli ama pek çok nesnel veriyle öreceğimiz ikinci yazımız; 'kutuplarda bir erimenin ve küresel ısınma diye bir şeyin olmadığı, bu iddiaların kapitalizm tarafından gündem değişikliği yaratmak (ve özellikle devrimcilerin eline tutuşturulmuş bir oyun hamuru vazifesi görmek) amacıyla' ileri sürüldüğüne dair olacaktır.

Yine de kutupta olası bir çöl devesiyle karşılaşmış bahtsız Eskimo'nun dramı, İrlandalı turistten yediği tek yumrukla bok çuvalı gibi yere yığılan Aksaray esnafınınkinden daha beter olamaz. Bundan daha beteri ise; ancak, olmayan bir küresel ısınmayla mücadele ediyoruz adı altında devrimci emeğin ve sınıf kininin park ve bahçelerde heder edilmesidir.

Serhat HalisYORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.