Kuzey Ormanlarına Son Darbe

17.04.2014 17:21:27
A+ A-

Bugün gazeteyi elime aldığımda gördüğüm haberle dehşete düştüm. Çevre konusundaki duyarsızlığımızın sanıyorum son evresi bu olabilirdi. Hergün otobüsünden, vapuruna kadar bir sürü araçtan yayılan karbonmonoksit ve zehirli gazların hücumuna uğrayan ve 13 milyon insanı ağırlayan, yetmiyormuş gibi sürekli olarak yeni yapılan inşaat projelerine sahne olan İstanbul'un akciğerleri olarak tabir edilen kuzey ormanları son zamanlarda ciddi ciddi yok edilmek isteniyor. Ve bu korkarım sadece üçüncü köprü ile de sınırlı kalmayacak. 

Okuduğum haberde, Şile'nin yaklaşık 10 kilometre güney doğusunda, Ağva'nın yaklaşık 7 kilometre güney batısında, Makyol İnşaat isimli şirketin bir beton santrali kuracağı yazılıyordu. Tarif edilen bölge tamamen kızılçam ağaçlarından oluşan ormanlık bir bölge. Ruhsat alanı 78,52 hektar olan arazinin 24,93 hektarlık kısmına iki adet hazır beton tesisi kurulacak.

Gelen tepkiler üzerine, ormanlık alanın tam ortasının beton santrali için seçilmesi şöyle açıklanıyor: "Proje alanı belirlenirken, bakım-onarım yollarına, yerleşim yerlerine, hassas alanlara uzaklık dikkate alınmış ve yol yapım, bakım-onarım işlemlerinde kullanılacak malzeme özelliği dikkate alınmıştır. Bu kapsamda proje alanı belirlenmiş ve maden ruhsatı alınmıştır. Maden ocağı faaliyetlerinin bulunduğu yerde işletilmesi gerektiğinden, yer alternatifi söz konusu değildir."

İşte, görüldüğü gibi bu kadar kolay herşey.. Aynı Kaz Dağları'ndaki senaryo..

Gün geçtikçe kalabalıklaşan, adeta "Küçük Türkiye" olan İstanbulumuz, üçüncü köprü inşaatı ve çevresinde ranta açılan diğer arazilerle köprünün yerinin yanlış belirlenmesi üzerine "yanlışlıkla" kesilen ağaçlardan sonra bizi üzerinde barındırmaya devam edebilecek mi, hep birlikte göreceğiz..

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.