Kuzguncuk'ta Bostan Park.......

30.10.2014 17:29:35
A+ A-

Kuzguncuk İstanbul Boğazında bir semt. Benim için ise İstanbul'un bir semti olmasından daha çok bir simge adeta.

Belki 68 yıl önce Kuzguncuk'ta dünyaya geldiğimden, belki babaannemin yıllarca orada yaşamasından. Belki annemin oraya gelin gitmesinden, belki en güzel çocukluk anılarımın semti olmasından, belki ilk  gençlik hatıralarımda yer almasından, belki ilk flört heyecanını orada yaşamış olmamdan. belki de halen tün aile büyüklerimin ebedi istirahatgahlarının orada olmasından. Belkiler öyle çok ki.

Anlayacağınız Kuzguncuk benim için çok önemli. Ne İstanbul'un ne de dünyanın bir başka kentinin hiçbir semtinin olamayacağı kadar önemli.

İşte bu sebepten Kuzguncuk ile ilgili her habere aşırı duyarlıyım. Bugün gene günlük gazetelerden birinde Kuzguncuk ile ilgili bir haber okuyunca hemen yazımda paylaşmak istedim.

Haber Kuzguncuk bostanları ile ilgili. Kuzguncuklular için bostanın önemini bilemez Kuzguncuklu olmayan. Çocukken bostana gidip de sebze , meyve koparmayan kişi yoktur Kuzguncuk'ta. Bilmem hala benim kadar eski Kuzguncuk'lu varmı oralarda. Kuzguncuk'te benim yaşlarımda doğan kişiler ya ölmüşlerdir ya da Ülkeyi terk etmişlerdir. Ama olsun sonradan gelip Kuzguncuğa yerleşenler de Kuzguncuğu benimsediler ve sevdiler. Onlar da artık Kuzguncuklu.

Kuzguncuk bostanları tam 30 yıldır yapılaşmamak için direniyor. Son dönemlerde basında belki rastlamışınızdır. Bostanlar yok edilme  tehlikesi ile karşı karşıya idi. Kuzguncuklular çok büyük mücadele verdiler bostanlarının  yok edilmesini önlemek için.

Bostanlardaki ağaçların kesilmemesi için yazdılar, çizdiler. Bostanda seminerler, tiyatro etkinlikleri tertiplediler. Bir bostanın sadece sebze , meyve yetiştirilen bir yer olmadığını, aynı zamanda bir sosyal toplantı yeri olabileceğini  ispatladılar.

Bugünkü gazete haberi bostan için yapılan bunca mücadelenin sonuçsuz kalmadığını göstermesi bakımından çok önemli.

Üsküdar Belediyesi ve Kuzguncuklular Derneğinin aldığı ortak karara gore Kuzguncuk Bostanı için bir uzlaşı planı hazırlanmış. Bu plana gore 16. 5 dönümlük bostanda başlatılan proje 2015 yazında hizmete girecekmiş. Projede yürüme yolları, meyve bahçeleri, hobi tarım alanları, çocuk oyun alanları, basket sahası, çim anfi ve köpekler için özel bir alan bulunuyormuş.

Kuzguncuklular Derneği yöneticilerinden Kuzguncuk Muhtarı Ali Faik Kaptan, bostanda sayıları 150-200 arasında planlanan hobi tarım alanlarının kullanımında öncelikle Kuzguncuklulara yer verileceğini belirtiyor.

Kuzguncuklular yapılaşmaya kurban gitmeyen , yeşil alan olarak kalan ve park olarak hüzmetlerine sunulan bu güzel bostanda mutlu yaşayacaklar önümüzdeki yıllarda.

Bütün okuduklarım masal gibi. Kuzguncuklular çok şanslı. Darısı diğer yeşil alanların başına diyelim

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.