Lise öğrencileri çevre için bir araya geliyor !

06.02.2015 15:35:08
A+ A-

Hayatımızın gidişatından ve çevremizin etkisinden dolayı sahip olduğumuz suyun sonsuz olduğunu düşünebiliriz ama bunun tam tersi olarak suyumuz kısıtlıdır. Dünyamızın 3/4’ü suyla kaplıdır ama sadece %3’ü kullanılabilir ve içilebilir sudur. Sanayi Devrimi’nin başlamasıyla, insanlar tarımsal alanlarda çalışmak yerine, sanayi alanlarındaki işlere geçiş yapmaya başladılar. Bu sanayi alanlarına geçiş, fabrikaların ürettiği atıkların artmasına sebep olmuştur. Atıkların artmasıyla paralel olarak; denizler, akarsular ve okyanuslar gibi su kaynaklarındaki kirlilik artmıştır. Suların kirlenmesiyle beraber, ekosistemimizin düzeni de bozulmuştur.

TED İstanbul Koleji öğrencileri olarak bu bozulan ekosistem konusunda bir şeyler yapmak istedik. Bunun için her yıl EnvironmenTED Istanbul adıyla, okulumuzun Fen Bölümü önderliğinde ve lise öğrencilerinin de yardımıyla bir çevre konferansı düzenliyoruz. Bu sene beşincisini düzenleyeceğimiz EnvironmenTED Istanbul, 21-24 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek. Bu senenin konusunu ise, 21. yüzyılın en önemli sorunlarından biri olan “Su ve Gelecek” olarak planladık.

Bu sene yapacağımız EnvironmenTED’de amacımız, suyun önemi hakkında farkındalık yaratmak ve suyun bilinçli olarak kullanılıp, korunmasını teşvik edilmesini sağlamak. Bunu sağlamak ve suyun gereğinden fazla kullanımını önlemek için birçok kolay yöntem var. Bunlardan bazıları; kısa duşlar almak, bozuk muslukları tamir etmek, arabalarımızı uzun süre ve fazla sutla yıkamamak ve evlerimizde bahçe varsa, bunları daha küçük şekilde planlamaktır.

Konferansa Türkiye’nin her yerinden ve Avrupa’dan gelen lise öğrencileri katılacak. Hep beraber, geleceğimizi etkileyen çevre sorunlarına çözümler üretmeye çalışacak ve bu konuda genç kitlenin farkındalık oluşturmasını sağlamaya çalışacağız. Bu 4 günde, 13 delegeden oluşan komitelerde, daha deneyimli olan komite başkanları önderliğinde, seçtikleri bir çevre sorununu çeşitli yönden sebeplerini ellerine alıp, bunlara yönelik çözüm karar taslakları hazırlayacağız. Ürettiğimiz bu çözüm taslaklarını Genel Kurul’da sunacak ve başka komitelere karşı fikirlerimizi savunacağız.

Son olarak şunu belirtmekte fayda var; Türkiye’de modern bir toplumda yaşıyoruz ve suya ulaşımımız da kolay. Musluğu açmak gibi küçük ve basit bir hareketle, suya ulaşabiliyoruz. Suyla ilgili ihtiyaçlarımızı kolayca giderebiliyoruz ama, dünyamızdaki bazı toplumlar bu lükse sahip değiller. EnvironmenTED’de katılımcı öğrencilerin “Su ve Gelecek” başlığı altında bulduğu çözümlerin şimdiki ve gelecekte suyla ilgili ortaya çıkabilecek sorunların önlenmesine yardımcı olacağına inanıyoruz.

 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.