Moda Gezi Bostanı için verilen otopark izninin iptali ve Kadıköy Belediyesi

18.08.2014 18:26:50
A+ A-

31 Temmuz sabahı otopark yapımı için çalışmalara başlamak üzere dozerlerin Moda Gezi Bostanı'nın da içinde bulunduğu Caferağa mahallesinin afet toplanma alanı olan alana girmesiyle birlikte otopark yapımına karşı Kadıköy'lüler olarak başlattığımız direniş sonuç buldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi otopark yapımı için verdiği ruhsatı iptal etti.
 

Kadıköy Belediyesi'nin twitter hesabından paylaştığı ve aşağıda yer alan metinle öğrenmiş bulunduk iznin iptalini;

"Caferağa Mahallesi'nde afet toplanma alanı olarak belirlenen eski sabit pazarına İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen otopark ruhsatı Kadıköy'lülerin itirazı ve talebimiz üzerine iptal edildi."

Kadıköy belediyesi de konuyla ilgili kalın kalın 'talebimiz üzerine' yazarak otopark yapımına karşı koyan, oraya ilk dozer girdiğinde orada 'yaptırmayız' diyen mahallelinin, bostan ve afet toplanma alanı etrafında mücadeleyi ören Caferağa Dayanışması'nın önüne koymuş kendini...

Konu Kadıköy Belediyesi'ni çok aşan bir yerden, alana dozer girer girmez harekete geçip yıktırmayız diyen komşularla, Caferağa'lılarla, dozer girdiği günden bugüne hatta şu saate kadar hala alanda nöbet tutan insanlarıyla, verdiği kolektif ve güçlü mücadele ile Caferağa Dayanışması'yla, Caferağa Muhtarlığı'yla, orada bu çerçevede mücadele yürüten STK'larla yakından bağlantılıdır.

 

Ama bazı şeyler gözden kaçmasın ya da bile bile kaçırılmasın isterim.

1- İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin alanla ilgili verdiği otopark izni yerel belediye olan Kadıköy Belediyesi tarafından onaylanmıştır.
2- Kadıköy Belediyesi Başkanı Aykurt Nuhoğlu alanda nöbet başladıktan sonra yapılan bir foruma katılmış ve şunları söylemiştir; "Eğer siz buradaki duruma karşı çıkmamış olsaydınız bizim planımız yerin altına otopark, üstüne de çocuklar için oyun alanı ve huzureviydi."
3- Yine aynı forumda Aykurt Nuhoğlu "Yerin altına otopark yapsak ne olur ki, sonuçta yerin altnda..." demiştir.

Yani diyeceğim odur ki; Moda'nın afet toplanma alanı olan ve Moda Gezi Bostanı'nın da içinde olduğu alana İBB tarafından verilen ruhsatın iptali ile ilgili bir şeyleri kalın kalın yazacaksak, Moda halkı ve Caferağa Dayanışması'nın adını kalın kalın yazmalıyız.

Kadıköy Belediyesi'nin Caferağa'lılar otopark girişimine karşı 'Hayır!' dedikten sonra ki olumlu tutumunu kesinlikle göz ardı etmemekle ve değerli bulmakla birlikte; İBB'nin verdiği ruhsatı onaylayan Kadıköy Belediyesi'nin ruhsatın iptalinden sonra yapması gereken adını kalın harflerle yazıp Kadıköy'lülerin emeği üzerinden şov yapmak değil özeleştiri vermek olmalıydı.

Kadıköy Belediyesi'nin twitter hesabından paylaştığı metni aşağıdaki gibi düzeltmesini talep ediyorum.

"Caferağa mahallesinde afet toplanma alanı olarak belirlenen ve aynı zamanda Moda Gezi Bostanı'nın içinde bulunduğu Eski Sabit Pazarı'na İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen ve Kadıköy Belediyesi'nin onaylamış bulunduğu otopark ruhsatı Kadıköy'lülerin itiraz etmesiyle İBB'den talep etmemiz üzerine iptal edilmiştir. Emeği geçen herkese teşekkürler "

Otoparka karşı verilen mücadelede bulunan, destek veren, toplanan 7 binden fazla imzanın her bir imzacısına ve ilk günden itibaren mücadeleyi her zeminde ören Caferağa Dayanışması'na tekrar teşekkürler. Elbette ki kararın takipçisi olunacak.
Bu daha başlangıç...

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.