Nevruz'a doğru

16.03.2016 17:37:23
A+ A-

Nevruz aydınlığın, baharın, doğanın doğum günü, dirilişi. Riskli, sancılı, sarsıntılı ama daha fazla umut, sevgi ve aydınlığı muştuluyor. Artık karanlıklar değil, aydınlıklar çoğalacak, uzayacak. Bugünden sonra güneş daha çok bizimle olacak. Kızıl cemreler düştü, tohumlar toprakla kavuştu. Nevruz'dan önce tohumları filizlenerek erken doğuma tutulanların çoğu düştü, yitti.
 
Yapay değil doğal, sahte değil gerçek bir bayram ve ilan Nevruz. Doğa 21 Mart saat 04:30'da 21 saçaklı Güneş ışınlarıyla yeniden dirilişi, baharı, Nev-Ruz'u yani 'Yeni Gün'ü ilan ediyor. Öncesinde Güneş, sonrasında Ay tutularak toprağa ve suya daha güçlü bir omuz veriyor.
 
"Güneş ve aydınlığı şahit olsun ve Güneşe uyduğu zaman Ay şahit olsun" 91: 1-2
 
Yeni bir tavaf, yeni bir döngü başlıyor.
 
Nevruz, evrenin tek yasası olan direnen barışa ve dirilen doğaya yoldaş olmaktır.
 
Hiç olmazsa bugün batının, batılın, batımın, bataklığın değil, doğanın, doğunun, doğrunun, doğumun, doğalın sesine kulak verelim.
 
"Navrez keldi körünüz, Navrez haqqın beriniz, cennet olsun yeriniz. Azan navrezim mubarek.
Keldi bar, kalkınız. Bu navrezge baqınız. Köterilsin, kalksın başınız. Azan navrezim mubarek."
 
"Gerçek eren içinde kir tutmayandır. Varlığını korkusuzca hiçe sayandır. Bu topraklar üstünde en temiz kişi; Sağlığında toprak kesilmiş olandır." Ömer Hayyam
 
Ya su gibi aziz olalım ya da "keşke toprak olsaydım" diyenlerden olmamak için yaşarken topraklaşanlardan olalım. Ki ekinler nesil olup yeşersin.
 
Toprağı hapsetmeye, suya set çekmeye kalkarsanız, kimi hava olur uçar, kimileri de kor ateş olur yakar, haberiniz olsun.
 
Newroz Piroz Be! - Nevruz Kutlu Olsun!

 YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.