Nuh'un gemisi yanıyor

17.07.2015 21:53:03
A+ A-

Kur'an'da Nuh'un Gemisinin Cudi dağına oturduğu söylenmektedir. Hud Sûresi'nde "Ey yeryüzü! Yut suyunu. Ey gök! Tut suyunu" denildi. Su çekildi, iş bitirildi. Gemi de Cûdî'ye oturdu ve "Zalimler topluluğu Allah'ın rahmetinden uzak olsun!" denildi." diye geçer. 

Efsane, gerçek,  varsayım... Adına ne derseniz deyin, bugün doğadaki canlıların tufandan kaçıp zirvesine geldikleri Cudi Dağı yeni bir başlangıcı ve bir çok canlı türünün kurtuluşunu temsil eden bir nokta. Ve bu nokta T.C. ordusunun çıkarmış oduğu yangınla günlerdir cayır cayır yanıyor. Toğraı, ağacı, kuşu, yılanı... Üzerinde yaşayan tüm canlılar ile birlikte yok ediliyor. İnsanda başta olmak üzere bir çok neslin devamını borçlu oduğumuz kutsal bir dağa siyasi bir kuşatılmışlık/yalnızlık reva görülüyor.  
 
'Bilmiyorduk' diyemecek kadar ortada olan bu doğa katliamına sessiz kalan çevreciler Havva Ana'yı alkışlarken Nuh'un gemisine sırtını çevirdiler. Yurdum medyası Atina'da ki yangınla ilgilenirken- ki son derece önemli bir olaydır lakin bir yandan da ikiyüzlülüğün resmidir- Cudi'de yangın saatlerden hızlı ilerliyor. Orada yanan ağaçların, türlü türlü hayvanın tek suçu nasıl Kürt coğrafyasında yetişmek ve yaşamaksa , bu yangın haberinin Atina'daki yangın kadar kıytmetli olmamasının sebebi de aynı etkendir. 
 
Bölgede ciddi bir savaş hazırlığı var. Sınıra yapılan sevkiyat, T.C.'nin bitmek bilmeyen tacizleri -ölümle sonuçlanarı da az değil- sonrası ateşkesin bozulması, medyanın savaş mantığıyla bezeli haberler servis etmesi... Ve en son kalekolların etrafında konuçlanmayı önlemek için çıkartılan bu yangın... Devlet orman yakarak, derelere hesler/barajar yaparak, sulara kimyasal zehirler atarak Kürdistan Coğrafyasını talan etmeye devam ediyor. Ve bunu yaparken sadece bölge halkını değil orada yaşayan tüm canlıların da yaşam hakkına tecavüz ediyor. Daha bir ay kadar önce Roboski'de katırlar yine aynı sebepten kaltedilmedi mi?
 
Burada asıl sorunun sömürgecilik olduğunu görmek lazım. Devlet Cudi'de bir sömürgeci konumundadır. Ve bizim çevreciliğimiz de burada sömürgecilik anlayışımıza takılıveriyor. Yoksa Kuzey Ormanlarınındaki bir ağaçtan ne farkı var Cudi'deki ağacın. Başka birini, başka bir coğrafyayı, başka bir ülkeyi sömürerek yükselmektir sistemin asıl derdi. Yoksa 'Müsüman' bir coğrafyada Kuran'da kutsal kabu edilen Cudi Dağ'ını bu 'mübarek bayram günlerinde' ateşe vermezlerdi herhalde. Sonuçta söylenen o ya; Nuh bizim atamız. Nuh'un gemisi yanarken öylece durup bakamayız. 
 
Ama hiçbir yangın söndürme ekibinin müdahale etmediğini, halkın kendi imkanlarıyla yangını söndürmeye çalıştığını gördüğümüz halde öylece durup bakıyoruz işte! 
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.