Sanal dünya toplumu ve internet

12.08.2015 18:23:19
A+ A-

Sanal dünya ve toplumu olarak bizler bazen hayali bile olsa işaretler bıraktığımız coşku,sevgi dolu, üretken, hayatla aynı kareyi paylaştığımız bir dönemdir,aslında sanal alem dediğimiz dünya.

Sanal alem bir açıdan iyi bir diğer açıdan da baktığımızda çok tehlikelidir. İyi niyetle başlayan sanal keşfetme serüveni farkında olmadan bağımlılığa dönüşebilir. Sanal alemin bir diğer zararı toplumun hayalle gerçek arası bir hayata hapsetmesine neden olmaktadır.

Toplum olarak aileler ilk önce çocuklarının bilgisayarın başında saatlerce oturup zaman kaybetmesini keyifle izler ve bununla gururlanırız. Gün geçtikçe sanal alemde geçirilen süre artar ve ortaya bağımlılık çıkabilir. Zamanla sanal alemde bilgisayarın oyunlarının keyfine varan çocuk ise gerçek oyunlardan tat alamaz olur. Ve çocuk zamanla bilgisayarın verdiği etki ile monotonlaşır ve toplumdan koparak kendini başka bir hayal dünyasında bulur.Geleceğimiz olan çocuklarımıza sahip çıkmalıyız.

Sanal alemin zararları toplumun üzerinde oldukça fazladır.İnsanların sahtesi ve türlüsü sanal alemde cirit atmaktadırlar.Özellikle klavye kahramanları her konuya dahil olması sanal ortamın daha da tehlikeli olmasına yol açmıştır. Sanal alem ve internet yoluyla toplumda yaşayan insanlar, erken yaşta sanal da ölüme öldürmeye ve şiddet ile tanışırlar. Bu durum öfkeli, tepkisel, merhametsiz toplumun yetişmesine sebep olabilir.

Gerçek hayattan kopan, tüm ilişkilerini ve iletişimini sanal ortama taşıyan toplum, gerçek hayata ve sosyal ortamdan tat alamazlar.Oradaki ilişki tarzının gerçek hayatta işe yaramadığını görünce yeniden sanal dünyasına döner. Sonuçta gerçeği görmeyen at gözlülüğü ile bakan sanal bir toplum ortaya çıkar.

İnternet ve bilgisayar kullanımı, aslında bir fırsat iken toplum için bir tehlike halini alabilir.Toplumun dünyasına giren bu teknoloji zamanla sanal alem bilgisayar internet bağımlılığına dönüşebilir. Bunun zararını ise sadece kendisi değil, tüm toplum çeker.

Sanal alemi kullanmayalım demiyorum,sadece kendimizi fazla kapırmamalıyız.Sanal toplumu olmamak için "GEÇMİŞİNİ KORU VE GELECEĞİNE SAHİP ÇIK"

SaygılarımlaYORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.