Sapanca'daki 7 yıldızlı otele 5 yaldızlı inşallah

01.09.2014 00:57:53
A+ A-

 
Kuruçeşme ve Mahmudiye'de yakın zamanda temeli atılacak olan biri 5, diğeri 7 yıldızlı iki büyük otelin Sapanca ve Sakarya'ya katacağı maddi ve vizyonel değerlerin önemine vurgu yapan haberleri okuduk.
Hayata geçtiğinde 500-600 kişilik bir istiham alanı oluşturup,çevreden alınacak gıda ve diğer satın almalar sonucunda Sapanca'ya önemli bir katkı sağlayacak olduğu söylenen projelerin imza törenine Sakarya eski Vali'sinin de şahsen katılmış olması projenin resmi olarak da ne kadar ciddiye alındığının bir göstergesi oldu.
O yüzden böylesi ciddi bir projeye dair görüşlerimizi bazı temenniler ile dile getirmek istedik.
 
İnşallah 1-) Bu oteller yapılacakları yerlerin doğal yapısına uygun mimaride olurlar inşallah.İnternette gördüğümüz fotograf otelin son haliyse vay halimize.Maslak'daki Kanyon alışveriş merkezinin yukarıdan görünümünü andıran bu yapının ne Kuruçeşme,ne de Mahmudiye ile bir alakası olabileceğini düşünen biri varsa bi çağrı atsın.
Hoş,gideceğimizden ya da kalacağımızdan değil ama en azından çocukluğumuzun geçtiği yerlere dair birşeyler kalsın geride isteriz.
Yapısal gelişimin doğal varlığın önüne geçmeye başladığı durumda Sapanca'yı güzel kılan başta yeşil olmak üzere pekçok şeye 600 değil 1600 kişi de istihdam etseler el sallamaktan başka şey gelmez elimizden.
O yüzden yapının modernliği kadar arazi ile uyumu da hayati bir önem taşıyor.Konya Ovası'na Eyfel Kulesi yapmak gibi olmasın yani.
 
İnşallah 2-) Bu otellerde işe alınacak 600 civarı personelin Sapanca'dan olacağı vaad ediliyor.Ee tabiki Sapanca'dan olacak Afyon'dan olacak hali yok heralde.
İnşallah bu durum Sapancalı gençlerimizin hayata dair hedeflerini küçültmelerine yol açmaz.Nasıl mı?
Şöyle ki: Bilindiği üzere gençlerimizin, potansiyellerini layıkıyla ortaya çıkarmak konusundaki sıkıntıları Sapanca'nın yıllar yılı en büyük sorunlarından bir tanesi olarak dikkat çekiyor.Çünkü anne babalar çocuğu okutuyor,harçlığını veriyor,askere yolluyor,dönünce eşyasını düzüp düğününü yapıyor,bir şekilde de Sekman,Ondülün,Otoyol,Toyota vb. bir fabrikaya işe soktu mu ebeveyn olarak görevini yaptığını düşünüyor haklı olarak.
Oysa böylesi bir olumluluk çocukların şahsında sorumluluk noktasında önemli bir zaifiyet olarak açığa çıkıyor.Hayata dair herşeyi önünde hazır bulan çocuğun potansiyelini zorlamasını beklemek de hayalcilik oluyor haliyle. 
İnşallah bu oteller gençlerimizin hayat yolculuklarında "Nasıl olsa otelde bir işe gireriz" rahatlığında oldukları bir durak olarak algılanmaz.
 
İnşallah 3-) 2018'de Oteller bittiğinde işverenler inşallah,günümüz dünyasının tüm değerlerini tepetaklak eden düşüncesi "İstenilir eylemin en çok kar getiren eylem olduğu " yönündeki anlayışında olmaz ve istihdam edecekleri 600 civarı Sapancalı gencin çalışma koşullarını insan olarak hak ettikleri seviyede tutarlar.
Askeri ücretin dayanılmaz hafifliğini " gençlerimize işiniz var şükredin "eyyamcılığıyla sunulursa kusura bakmayın ama bunu Sapanca'da kimse yemez.
Otelin yapılacağına dair imza törenindeki gülen yüzler Sapanca'da herkesin gülen yüzü olur inşallah! 
Gençlerimiz de inşallah çalışmaktan,zora gelmekten erinmezler,kaytarmayı,arazi olmayı bir marifet sayıp kabadayılıkdan birşey çıkmayacağının farkında olarak kazandıkları parayı helal emekle hak etmeleri gerektiği bilincinde olurlar.
 
İnşallah 4-) Sapanca'nın öz varlıklarının güzelliğine yaptıkları yatırım ile kendi varlıklarına varlık katacak olan sermayedarların istihdam adına yapacaklarını çok fazla abartmamak gerektiğini unutmamak lazım.Bu zaten olması gereken birşey.
Bu durumu daha iyi anlamak için şu soruyu sormak yeterlidir: 
Sapanca mı otellerden çok şey kazanır?Yoksa oteller mi Sapanca'nın eşsiz güzelliğinden çok şey kazanır?
 
İnşallah 5-) İnşallah birgün Sapanca başta olmak üzere tüm Türkiye'de düşünsel bir gelişim sağlamanın, doğayı yapısal bir dönüşüme uğratmaktan daha kazançlı birşey olduğu bilinci gelişir.
Unutulmamalıdır ki; " maddi zenginliğin olduğu yerde herzaman gelişim de vardır. " diyemeyiz. Lakin düşünsel gelişimin olduğu yerde daima zenginlik olmuştur.Ve yine unutulmamalıdır ki;doğadan alınarak elde edilen zenginlik,doğa tarafından zamanın birinde bir şekilde geri tahsil edilir.

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.