Sevim koş! Ağaç ve sanat düşmanları geldi!

11.03.2014 01:56:38
A+ A-

Gün geçmiyor ki karşımıza rant uğruna yeni bir ağaç katliamı çıkmasın. Haber yine Ankara'dan.
Cumartesi gecesi Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi'nin bulunduğu Macunköy tesislerindeki yüzlerce ağaç gece yarısı iş makineleriyle acımasızca yerlerinden söküldü. Bu haberi alan çevreciler ve tiyatro sanatçıları ise avukatlarıyla alana gelerek yıkımı durdurdu. Ancak gözü dönmüş bu kişiler yine geleceklerini söyleyerek hırslarının ne boyutta olduğunu ortaya koydu. Sonrasında ise sanatçılar ve çevreciler devlet tiyatrosunun önünde nöbet tutmaya başladı.

Sanatçılar adına açıklama yapan Kültür Sanat ve Turizm Emekçileri Sendikası Ankara Bölge Şubesi basın yayın sorumlusu Murat Çidamlı ise; Yıkıma karşı çıkmak için çadır kurduklarını ve nöbet bekleyeceklerini dile getirdi. AVM'lerin, sanayi sitelerinin ve TOKİ'lerin arasına sıkışan bu kültürel adacığa yönelik bu saldırıyı şiddetle kınadıklarını belirtti.

Sadece tiyatro sanatçıları ve çevrecilerin değil başta Ankaralılar olmak üzere hem kendi geleceğini hem de çocuklarının geleceğini düşünen her vatandaşın "İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesine" ve "çevresine" sahip çıkması gerekiyor.

Şimdi sırf bu İrfan Şahinbaş Sahnesi'nin çevresinde yaşanan katliamı yapanlara değil ülkemizin çeşitli yerlerinde var olan ağaç ve sanat düşmanlarına 7 tane sorum olacak. Aslında sadece benim değil eminim tüm sanatseverler, çevreciler kısaca her kesimden aklıselim düşünen insanlar bu soruları soruyor. Soruları soralım;

1) Para hırsı gözünüzü, çevreyi ve sanat kurumlarını yok edecek kadar neden büyüdü?

2) Yeşilin, sanatın çok kısıtlı olduğu bir kentte nasıl yaşamayı düşünüyorsunuz? Kendinizi düşünmediğiniz belli de çocuklarınızı, yakınlarınızın çocuklarını hiç mi düşünmüyorsunuz?

3) Neden doğanın yeşilini sevmek varken paranın yeşilini sevdiniz?

4) Tamam sanatı, doğayı sevmiyorsunuz, destek olmuyorsunuz anladık da neden köstek oluyorsunuz?

5) İnsanların işleriyle meşgul olup ortaya bir şeyler koyması gerekirken onları neden nöbet tutmaya mahkum edip işlerinden alıkoyuyorsunuz?

6) Gezi Parkı'nda insanların bir ağaç için neler yaptığını görmediniz mi? Bu ağaç katliamını yaparken "hazır gündemde yoğun ağaçların kesilmesi haber olmaz, biz de işimize bakarız" diye mi düşündünüz?

7) "Ülkede zaten tiyatronun alası oynanıyor hem de 75 milyon kişi izliyor" ayrı bir kuruma ne gerek var diye mi düşünüyorsunuz?

Bu ağaç katliamının ülkenin yoğun gündeminin arasında kaybolup gitmesini istemediğimden böyle bir yazı yazıp dikkatleri bu yöne çekmek istedim.

Kısaca herkesi "Ankara İrfan Şahinbaş Sahnesine" ve "çevresine" sahip çıkmaya davet ediyorum. Eğer sen sessiz kalırsan bugün burası yarın başka bir yer rant uğruna avuçlarımızın arasından kayıp gider. İşte bu yüzden #direntiyatro, #direnağaç ve #irfansahinbassahnesinesahipcık ey halk diyoruz.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.