Şifremizi kırdılar bize kıydılar

26.05.2015 17:59:13
A+ A-

Ne şeftalimizin tadı kaldı ne de güneşimizin. Korkmadan yediğimiz şeftalileri ve altına uzanıp bronzlaştığımız güneşleri özler olduk. Yaşamak kocaman bir korkuya dönüştü. Yaptığımız her , yediğimiz her şey " Acaba ? " sorusunu da beraberinde getiriyor.

Acaba diyoruz; çünkü  her şey acayipleşti. Son yıllarda hızla değişti dünya ve bildiğimiz bütün tanımlar anlamsızlaştı. İnsanlığın  kadim ezberleri ters yüz edildi. Adeta insanlığın şifreleri ile oynandı ve oynanmaya devam ediliyor. Üstelik, bütün bunlar insanlığın gelişimi için yapılıyormuş gibi kocaman bir yalan da zihinlere kazınmış durumda. Küresel sermayenin  insanlığı felakete sürükleyen doymaz iştahını gizlemeye yönelik bir yalan bu. Yalanların en yalanı; ama kimsenin fark edemeyeceği kadar süslü ve şaşaalı bir yalan.

Ve bu büyük yalan; şeftalimizin renginden, salatalığımızın lezzetinden, güneşimizin her şeye hayat veren cömertliğinden yani hayatımızdan çalıyor. Doğanın şifresi ile oynayıp her şeyin genetiğini değiştirenler aslında insanın geleceği ile oynuyorlar. Bize uzun bir hayat vadedenler kısacık hayatımızı bile doğru dürüst yaşamamıza engel oluyorlar; bizi dermansız dertlere bırakıp ortadan kayboluyorlar. Ve biz, çaresizliğimizin orta yerinde dualarımızla baş başa kalıyoruz. Her şeyimizi çalanların dualarımızı çalamamış olmalarına şükrediyoruz.

Hepimize yetecek  ve herkesi mutlu edecek bir dünyamız vardı. Oysa şimdi, hiçbir şey yetmiyor bize ve hiçbirimiz mutlu değiliz. Muhtacız ve mutsuzuz; çünkü her şeyin genetiği ile oynayıp daha çok üretenler, bunu söyledikleri gibi bizim için değil kendi doymaz iştahları için yapıyorlar. Onlar küplerini doldururken bizim yaşam küpümüz sürekli eksiliyor. Onlar bizden çaldıkları ile cümbüşlü bir hayat sürerken bizler, sürü sürü hastahanelere koşuyoruz. Ve elimizde son kalanları da devâsa ilaç kartellerine akıtıyoruz. Böylece her şeyimizi elimizden almış oluyorlar.

Mevsimleri ters yüz edip bize kış ortası kavun, karpuz, üzüm yedirenler hayatın mevsimlerini ters yüz ediyorlar. Eskiden, kış sonuna doğru yazın bolluğunu ve meyvelerin lezzetini özlemeye başlardık; ama yine de keyifli bir hayat sürmeye devam ederdik. Oysa şimdilerde o keyifli ve sağlıklı hayatı özlemekle geçiyor bütün mevsimlerimiz.

Doğanın şifresi ile oynayanlar bizi acılara boğup hikayelerimizi torunlarımıza anlatan ihtiyarlar olarak ölme hakkımızı elimizden alıyorlar.

Ve aslında çocuklarımızın hikayelerini çalıyorlar   

 ETİKETLER: Haber, Haberler, Dünya, hayat, , Yaşam, kış,

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.