Sisteme lanet nükleere isyan!

13.09.2014 17:53:38
A+ A-

Ülkemizde uranyum rezervi var mı? Yok.

Santrali yapacak teknoloji ve deneyim var mı? Yok.

Atıkların depolanması için düşünülen bir sistem ve alan var mı? Yok. 

Santralin, hammaddenin ve atık depolama sisteminin maliyeti, kaç senede kendisini amorti edecek? Bilmiyoruz. Referansla işe giren, terfi ettirilen insanların yaygınlığına bakarsak santrali işletecek çalışanlar ve yöneticiler gereken niteliklere sahip olacak mı? Bilmiyoruz.

Denetim sisteminin bu kadar kötü olduğu bir ülkede nükleer santralin denetimi doğru bir şekilde yapılacak mı? Bilmiyoruz.

Allah göstermesin bu santralde yarın bir gün sızıntı yaşanırsa, bu durumdan zarar gören kesim santral konusunda bu kadar rahat olan hükümet mi yoksa biz mi olacağız? Biz.

Ve en üzücüsü, kurulacak nükleer santral sayesinde elimizde kalacak para, bu ülkenin kalkınması için kurulacak fabrikalara, ar-ge tesislerine ve bilimsel çalışmalara mı harcanacak yoksa yine yol, köprü, yeni makam araçları, villalar, ayakkabı kutusu gibi şeylere mi gidecek? Sanırım cevabı hepimiz biliyoruz.

Kimse üzülmesin ama gelecekte enerji ihtiyacının büyük çoğunluğunun atom enerjisinden karşılanacağına ben pek inanmıyorum.  

Ülke olarak gelişmiş diğer ülkelere göre baya bir gerideyiz. Biz tezek yakarken onlar petrol kullanıyordu. Biz petrol kullanırken onlar elektrik kullanır oldu. Biz elektrik üretmek için petrol kullanırken onlar nükleere geçti. Onlar soğuk füzyonun eşiğindeyken biz nükleeri tartışıyoruz. Mallık bizde yani. Rer zaman dışarıya bağlı kalacağız. 

Unutulmamış bir şeydir ki başbakan sessiz devrim diye nitelendirdiği şeyi adamlar zaten çok çok önce yaptı. 

Ben, Sinop'ta veya mersin'de veya metsamor'da veya belleville'de veya dünyanın herhangi bir yerinde 9 şiddetinde deprem olursa, tsunami vurursa, bomba düşerse, bilgisayarlar çökerse gibi saçma sapan endişelerle yaşamak istemiyorum. "kime sordular?" bana sormadılar. Bana sormadan benim hayatımı riske atmalarını, ahmaklıklarına beni de ortak etmelerini kabul etmiyorum.

Sevgiler saygılar.

 YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.