Sokakta yeni bir yıl, yeni bir kış!

05.01.2016 16:48:47
A+ A-

Her kış olduğu gibi bu kış için de "nezamana kadar sürecek bu soğuklar" diye söylenip dururuz. Yaz gelince kıştan şikayet etmemeye kış gelince de yazın sıcağında deli gibi terlemeye razı olacağımız konusunda kendimize söz verir ama yinede yazın klimali odamızda, kışın da kalörifer konforunda evimizde geçiririz. Yanlış.. Bir kısmımız sadece bu lükse sahibiz ve yanlızca insanlardan bahsetmiyorum. Her ilk baharda bir hevesle edinilen, yaz boyunca büyüdüğünü gördüğümüz, kış gelincede bakacak birilerini bulamazsak başımızdan def etmeye çalıştığımız can dostlarımız kedi ve köpeklerimizden bahsediyorum. Bir şekilde sahiplenilip sakağa atılmış ya da sokağa atılan köpek ve kedilerin doğurduğu gözlerini zaten sokakta açmış yavruların durumu, içinde bulunduğumuz bu karakış boyunca daha zor hale geldi.

Bunları niyemi anlatıyorum, nedeni her köşe başında ziyan olacağını bildiğim, elimin erdiğince yardım etmeye ve karınlarını doyurmaya çalıştığım kedi ve köpek sayısının "doğal seleksiyon"la azalmaya başladığını görmemdir. Sayının azalması sahiplenilmiştirler belki züğürt tesellisinin yanında aslında bal gibi de biliyordum soğuk ve kar, kış, kıyametten telef olduklarını. Her sabah beni karşılayan dört beş aylık tekirin bu sabah işi çıkmış olamazdı öyle olmuş olsaydı. Yada mahallenin başından eve kadar beni getiren, annesi hayatının aşkı sokak köpeği ile çiftleştiği için melez doğan ve annesi işe birlikte sokağa bırakılan golden melez dişimiz de evlat edinilmiş olamazdı ya! Mutlaka artık göremediğime göre onları, mutlaka başlarına birşey gelmiş olmalı. Büyük ihtimalle de kış mevsiminin işlerini kolaylaştırdığı belediye itlaf ekipleri değildir sanırım.

Sonuç olarak sadece bizim olmayan bu dünyada  yalnızca ve yanlızca yaşamaya çalışan sokak hayvanları için belkide biraz daha duyarlı olabiliriz. Beslenemeyen soğuktan etkilenen aslında sokağımızın eve sahibi, mahallelimiz hatta komşumuz olan dostlarımıza yağıştan korunacakları boş karton kutulardan bile olsa basitçe yapacağımız kulübeler ve yok parasına petshop larda bulabileceğiniz kedi maması, köpek maması satın alarak yada evdeki artık yiyecekleri bile olsa onlarla paylaşmak, hayatta kalmaya çalışmaktan başka bir amacı olmayan bu canlıların hayatlarını daha çekilir hale getirecektir.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.