Su sorunları

12.09.2014 10:12:14
A+ A-

Birçok sorun yanında Türkiye’de kuraklık da dert olmaya başladı.

Konya’da kuraklık neredeyse ilan edildi.

Batıdan Doğaya bütün barajlarda sular ciddi biçimde azaldı.

İstanbul’da bazı barajlarda su kalmadı.

Yalova’da iki üç günlük su kaldı haberleri.

Derken Ankara’nın su sorunu!

Habere başvuralım:

“Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek, Başkent’te şebeke sularının temizliği, ishal vakaları iddiaları hakkında makamında basın toplantısı düzenledi.”

Çok konuşmuş Gökçek, iki paragraf daha alayım:

“Gökçek sarı su iddialarını ise ”Evlerinde tesisatları demir veya galvanize olmayıp da onun ötesinde plastik olanlar varsa onlardan hiçbir zaman su sarı olarak akmaz. Yani bu, sarı su akması olayının sorumlusu ve suçlusu belediye değildir, son tüketicidir. 10, 20, 30 yıllık şebeke suları var. İç tesisat galvaniz veya demirden olduğu için bakımı yapılmıyor, yapılmadığı için sarı su akar.“ şeklinde yanıtladı.

Bağırsak enfeksiyonlarına ilişkin rakamlar da veren Gökçek açıklamasında, “Geçen sene ocak ayında toplam vaka sayısı 21 bin imiş, 26 bine çıkmış. Şubat ayında 20 bin iken 23 bine çıkmış, Mart ayında 23 binmiş, 28 bine çıkmış. Bu aylarda ishal olaylarında Ankara’da artış olmuş. Toplamda düşünecek olursak 210 bin vaka varmış, bu sene 215 bin vaka varmış. Yüzde 2’lik bir artış olmuş. Bu da Ankara’da herhangi bir salgın hastalığın olmadığını gösteriyor.” görüşünü belirtti.”

Bir de CHP’lilerin onuruna şebeke suyunu içmiş.

Haberlere devam edelim:

“CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, TBMM’de düzenlediği basın toplantısını, Ankara’nın çeşitli bölgesinden pet şişe içerisinde getirdiği sularla yaptı.

Gök, Ankara’nın suyunun kirli olduğunu iddia etti ve pet şişeden bardağa boşalttığı suyu göstererek Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e “Gel bu suyu iç Melih Gökçek, içeceksen bu suyu iç” dedi.”

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu şunları söyledi:

“İzmir’deki bağırsak enfeksiyonları Ankara’ya göre son 15 günde daha yüksek. Mevsimlere bağlı olarak son 15 gündür üst solunum enfeksiyonlarında olağan bir artış var.

Bağırsak enfeksiyonlarında Türkiye genelinde çok hafif bir artış var. İçme suyunu genelde daha önce de Gökçek ‘suyu içebilirsiniz’ diyordu. Ama bu sürede kokusu, rengi dışında Ankara suyunda sorun olmadığını rahatlıkla söyleyebiliyorum. Ne yazık ki ben çeşme suyu tüketmiyorum. Damacana suyu tüketiyorum.”

Türkiye’nin aynası böyle işte.

Yorum yap ipe diz!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.