Toprağa-ağaçlara dokunun hergün!

03.09.2014 17:17:10
A+ A-

İnsanın kendini sevmesi önemli bir olgu olduğunu biliriz çoğumuz. Megolamanlık anlamında değil, kendimize değer vermek anlamında söylüyorum.

Bir işi diğerlerinden farklı yapabilmek hatta diğerlerinden farklı düşünebilmek bir ayrıcalıktır. Bu ayrıcalığınızı önce kendinize hissettirmelisiniz küçük egonuzu kullanarak. Aman büyük egolara girmeyin boğulursunuz sonradan!

Herhangi bir konudaki farklılığınızı içinizde yaşattıkça daha başarılı sonuçlar alacağınız muhakkaktır!

İşte kendinizi sevmeniz bunun için önemlidir.

Kendinizi sevdikçe daha fazla üretici oluyorsunuz her anlamda. Mesela daha güzel şeyler düşünme fırsatını yakalıyorsunuz, daha çok sevmeyi içinizde barındırmaya başlıyorsunuz!

Bir de bir diğer gerçek var ki, insanın daha daha mutlu olmasına daha daha kendini tanımasına daha daha kendini sevmesine daha daha herşeyin farkındalığını hissetmesine yardımcı oluyor!

Toprak..

Ağaç..

Böcek..

Tarım toplumundan sanayii toplumuna geçileliberi insanları kendilerinden uzaklaştıran en önemli araç meta olmuş ve dolayısı ile yeşil doğadan kopmuş, kendi yaşam alanlarını da adeta beton esir kampına dönüştürmüştür.

Hiç bir şeyin geri dönüşü elbette mümkün değildir. Olmasın da zaten!

Bugünün koşullarında en iyi şekilde nasıl yaşam sürdürebiliriz? Üzerinde kendimizi sorgulamamız gerekir diye düşünuyorum.

Toprakla.. Ağaçla.. Böcekle..

Evet evet! Doğa ile bütünleşerek!

Toprağa.. Ağaçlara dokunarak, böcekleri hissederek!

Bir kere toprak ve ağacın insan vücudunun olmazsa olmaz parçası olduğu bilinmelidir öncelikle. Elbetteki insanları tekrar doğadaki yaşamlarına geri döndüremezsiniz, ama bir insan gün içinde mutlaka toprağa ağaçlara dokunmalı ve hissetmelidir. 'Doğa benim vazgeçilmezimdir' diyebilmelidir.

Toprağı ve doğayı içinizde hissettikçe yukarıda bahsettiğim gibi küçük egonuzun da yükseldiğini görebileceksiniz. Kendinizi daha çok sevdiğinizi hissedeceksiniz. Toplumdaki bireylerin ihtiyaçtan fazlasını neden istediklerini ve bireyler arasındaki birbirlerine kötü davranmaların nedenlerini daha iyi algılayacaksınız..

Kendinizi sevdikçe etrafınızdaki canlı cansız varlıkları daha çok sevdiğinizi göreceksiniz.

Dokunun toprağa..

Dokunun ağaçlara..

Böcekleri hissedin..!

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.