Turgutreis D-Marin'de atıklardan oluşan Sergi

18.10.2014 18:02:16
A+ A-

İki gün önce bir arkadaşımla ufak bir alışveriş için Turgutreis Marin'deydik. Arabamızı park ettik, alışverişimizi yaptık, tam arabamıza bineceğimiz zaman gözümüze yeşil çimlerin üzerindeki bazı şeyler takıldı. Maden parçalarından yapılmış bir adam başı heykeli, bir başka  adam portresi, devasa bir balık fıgürü, naylonlardan yapılmış iki devasa balıktı dikkatimizi çeken bu figürler.

Yakından incelediğimizde madenden  yapılmış erkek başının neredeyse Bodrum'um simgesi haline gelen  şair Cevat Şakir Kabaağaçlı'ya, diğer  adam portresinin  ünlü denizcimiz Sadun Boro'ya ait olduğunu anladık. Balık figürleri ve heykeller ilginç materyellerden olşmuştu. Eski tokyolar, su şişeleri, bisiklet tekerleri , çeşitli kapaklar balık figürlerinde yer alıyordu. Cevat Şakir'in madeni heykelinde ise zincirler, çeşitli metal artıkları gözümüze çarptı. Sadun Boro'nun resm ise cam parçalarından ve şişe kapaklarından yapılmıştı.

Daha önceki gezilerimizde dikkatimizi çekmeyen bu figür ve heykellerin yeni konulduğunu anladık o gün. Taki bu Sabah gazetelerde bir haber okuyana kadar.

Turgutreis Doğuş Marinalar Koordinatörlüğü deniz kirliliğine dikkat çekmek amacı ile tamamı denizlerden toplanan atıklardan oluşan bu sergiyi düzenlemiş. Sadun Boro'nun portresi, Cevat Şakir'in büstü, balıklar, sandal hep denizlerden toplanan atıklardan oluşmuş. Sadun Boro bu sergi  ile ilgili yaptığı konuşmasında 'Buradaki eserler denize, çevreye ne kadar kötü davrandığımızın ibret belgesidir. Gökova'yı, Hisarönünü'nü, Göçek'i ne kadar koruyabilirsek o kadar başarılı oluruz .' demiş.

Umarım denizlerden toplanan atıklarla oluşturulan bu eserler ses getirir ve Doğaya, denize, çevreye yaptığımız kötülükler bir nebze olsun azalır.YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.