Turistlerin yeni gözdesi Pardi Vadisi

18.06.2015 23:28:11
A+ A-

Doğa, tarih ve kültür turunun bir arada sunulduğu Dersim'in Ovacık ilçesinde turistlerin gözde coğrafyası Munzur Vadisi, Munzur Gözeleri ve Pardi Vadisi ile doğaseverleri adeta büyülüyor. Doğa, tarih ve kültürü bir arada yaşamak isteyenlerin büyük ilgisini çeken Ovacık'ta turistlerin gözdesi olan Munzur Vadisi, Munzur Gözeleri ve Pardi Vadisi ile doğaseverlere unutulmaz bir tatil fırsatı sunuyor.

DEHA muhabirinin derlediği bilgiye göre, her türlü doğa tahribatına karşı engel olmaya çalışan insanların ülkesi olan Dersim, endemik bitki türleriyle, yabani hayvan çeşitliliğiyle ve vadilerindeki yeşilin binbir tonuyla ziyaretçilerini büyüleyici bir atmosferde ağırlıyor. Yaz, sonbahar, kış ve ilkbahar aylarında göz kamaştırıcı bir güzelliğine bürünen Munzur Vadisi, bitki çeşitleri, dereleri, yaban hayatı, köy yaşamı, tarihi mezarları ve doğa harikası Kırkmerdiven Şelalesi ile yerli ve yabancı turistler tarafından Türkiye'nin saklı cenneti olarak tanımlanıyor. 

Dersim kent merkezine 80 km, Ovacık'a ise 17 km uzaklıkta bulunan Munzur Gözeleri, özellikle yaz ve ilkbahar aylarında yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. 

Munzur Gözeleri'ne giriş kısmına kadar ulaşım araçlarla kolay bir şekilde yapılabiliyor. Kış ve sonbahar aylarında debisi düşen Munzur Gözelerinde, dağlardaki kar örtüsünün ve buzulların erimesiyle tekrardan debisinde bir artış yaşanıyor. Ayrıca Munzur Gözeleri'ne yakın çevre köyler; Ziyaret Köyü, Yeşilyazı Köyü, Koyungölü Köyü ile Ada Köyü su ihtiyaçlarını buradaki su kaynaklarından karşılıyor.

Son yıllarda yerli ve yabancı turistler tarafından sürekli ziyaret edilen Pardi Vadisi, köy yaşamı ve taş duvardan yapılma üstü ahşap evlerle büyük ilgi görüyor. Özellikle Pardi Köyü'ne bir kilometre uzaklıkla kurulan alabalık tesisi, piknik severlerin en çok uğradığı alan haline geliyor. Dere akıntıları ve göletler içerisinde yetiştirilen alabalıklar, doğal yaşamlarıyla büyük dikkat çekiyor.

Pardi Vadisi geniş bir ulaşım ağına sahip olmakla birlikte, Munzur Gözeleri, Koyungölü (Kedek)Köyü, Ziyaret Köyü ve Çakmaklı Köyü güzergahları üzerinden ulaşım kolay bir şekilde sağlanıyor.

Siyanürlü Altın İşletmeciliği, baraj ve HES tehdidleri 

Biyolojik çeşitlilik açısından Türkiye'nin en zengin bölgelerinden biri olan Dersim, yapılması planlanan siyanürlü altın işletmeciliği, barajlar ve hidroelektrik santralları (HES) nedeniyle yok olma tehdidi ile karşı karşıya.  Barajlara, heslere, siyanürlü altın işletmeciliğine ve kaçak avlanmaya dikkat çekmek için protesto gösterileri düzenleyen çevre korumacılar, aktivistler, dernekler ve köylüler, el birliğiyle bu projelerin hayata geçirilmemesi için direnmeye devam edeceklerini ifade ediyor.

Kaynak:http://sidareren.blogspot.com.tr/2015/06/turistlerin-yeni-gozdesi-pardi-vadisi.html

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.