"Türkiye Avrupa'nın nükleer çöplüğü olacak"

22.04.2015 00:46:06
A+ A-

Ekolojist Adnan Avcı Bucaklişi Akkuyu'da temeli atılan nükleer santralin tamamen Avrupa'nın enerji ihtiyacını karşılamak için kurulduğunu söyledi. Bucaklişi, "Türkiye Avrupa'nın nükleer çöplüğü haline getirilecek" dedi.
 
KRT TV'de Çağlar Cilara'nın programına konuk olan Bucaklişi, ekolojik yıkıma yol açacağını ileri sürdüğü nükleer santral projesi ile ilgili çarpıcı iddialar ortaya attı. Türkiye'nin enerji ihtiyacı olduğu şeklindeki söylemin gerçekçi olmadığını belirtti.
 
"Dünyada bir örneği var mı bilmiyorum ama nükleer santralin reklamları yapılıyor, reklamın amacı eksiklikleri kapatmak, yanlışların üzerini örtmek ve manipülasyon yapmaktır. Türkiye'nin nükleer sevdası 1950'lerde başladı, o gün bugündür çeşitli nedenlerden dolayı kurulamadı ama en son bütün muhalefete rağmen temelleri atıldı. Bu nükleer santral Türkiye'ye biçilen roldür. Santral sadece Türkiye enerjisinin yüzde 2'sini üretecek, tamamen İstanbul'un enerji ihtiyacını karşılaması mümkün değil. Eğer Türkiye'nin enerji ihtiyacının yüzde 28'ini karşılayacak kapasitesi varsa herhalde dünyanın üçte birini yok edecek bir atom bombası ile karşı karşıyayız. Amaç elektrik üretmek değil, Türkiye'yi nükleer atık çöplüğüne dönüştürmek. Avrupa'da artık ekolojistler ve yaşam alanı savunucuları nükleer santral istemiyor. Atıkları ya Afrika kıyılarına sorumsuzca bırakıyorlar, ya da Samsun'da, Sinop'ta kıyıya vuran nükleer atıkları görebiliyoruz. Şimdi ise kontrollü bir şekilde nükleer atıklar depolanacak burada. 
 
"Türkiye'nin bir enerji sorunu yok, biz bu enerjiyi Avrupa'ya satmak için üretiyoruz"
 
Ekolojist Bucaklişi Türkiye'nin enerji fazlası verdiğini ileri sürdü. 
 
"Türkiye şuan yüzde 30'a yakın bir enerji fazlası veriyor, enerjiye ihtiyacımız var evet, ancak Avrupa'ya satmak için ihtiyacımız var. Çok geç değil, umarız bu projeden vazgeçerler, bu çılgınlıktan geri dönerler, aksi halde yanı başımızda bir atom bombası ile yaşayacağız. Türkiye'nin bir enerji sorunu yok, biz bu enerjiyi Avrupa'ya satmak için üretiyoruz."
 
Bucaklişi 21. yüzyılın en büyük isyan hareketinin ekolojik hareket olacağını ileri sürdü ve "Bu mücadele büyük bir yükselişe geçecek" dedi. Avrupa'da Yeşiller partilerinin yükselişte olmasını ise, Avrupa halkının tahribatın sonuçlarını bizden önce görmesine bağladı.
 
"İktidarın doğayı sınır ve hukuk tanımadan sömürmesi sürdürülebilir olamaz. Avrupa ekolojik tahribatın sonuçlarını daha yakından gözlemledi. Biz de göreceğiz. Avrupa ülkeleri bizden daha erken kapitalistleşme süreci yaşadıkları için, ekolojik yıkım bizden önce görüldü, şimdi kendi rahatları için nükleeri Türkiye'de ürettirip bizden enerji satın alacaklar."
 
"21. yüzyılın toplumsal muhalefeti ekoloji üzerinden ivme kazanacak"
 
Bucaklişi ayrıca ekoloji hareketlerinin ortak bir partisinin olması gerektiğini savundu ve "21. yüzyılın toplumsal muhalefeti ekoloji üzerinden ivme kazanacak" ifadesini kullandı. 
 
Açıklamaların yüksek kalitedeki görüntüsü aşağıdaki linkte:
 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.