Turup çöplük olmasın!

17.04.2014 11:14:12
A+ A-

Uzunca bir süredir Trabzon, Araklı-Turup mevkiinde yapılması planlanan Katı Atık Tesisi ile ilgili tartışmalar şehrin yerel basınında ve seçimler öncesinde tartışıla gelen bir konuydu.

Bugün bir vatandaşın Cumhurbaşkanına yazdığı yazıya istinaden Çevre ve Şehircilik Bakanlığından gelen yazı beni hayrete düşürdü.

Aslında çokta şaşırdım diyemem. Yöneticilerimizin çevre duyarlılığını daha önceden test etmiş bulunmaktayım zaten.

Kısaca belirtmek gerekirse;

Seçim dönemi boyunca tüm siyasi partilerin eleştirdiği; doğa harikası olan bir bölgeyi çöp toplama alanına dönüştürme projesi rafa kaldırılmamış.

Bakanlık, hazırda kullanılan tesisin neredeyse dolduğunu bundan dolayı Turup'a katı atık tesisini yapmak zorunda olduklarını ve yapılmaz ise sonuçlarının ağır olacağını belirten bir yazı gönderdi.

En uygun alanın burası olduğu ve toplumun görüşünün alındığını belirtiliyor.

Yeni alan arayışının 4-5 yıl süreceğini, 1-2 yıl içerisinde Turup'un çöp toplama alanı olarak kullanılmasının elzem olduğunu söyleniyor.

Peki neye göre en uygun alan Turup?

-Cevap olarak verilen yazıda bu durum pek belirtilmemiş.

Toplumun görüşü gerçekten alındı mı?

-Yazıda toplumun görüşünün alınması gerektiğini bakanlık belirtiyor ancak ne zaman, nasıl alındığı belirtilmiyor. Yoksa yerel seçimde ilçeden çıkan oy oranlarına mı bakmamız isteniyor bilemiyorum. Ancak bütün başkan adayları açıklamalarıyla bu işin karşısında olduklarını belirtmişti.

Bu iş oldu bittiye mi getirilmeye çalışılıyor?

-"Yeni bir alan arayışının 4-5 yıl süreceği" cümlesi yeni bir alan bulma ihtimalinin olduğunu ortaya çıkarıyor. Neden zamanında daha uygun bir yer bulunamadı?

Doğu Karadeniz orman açısından ülkenin en zengin bölgesi. Bu zenginlik, ormanın bu bölgedeki değerini düşürmüyor aksine artırıyor. Bu yüzden toplum 1 metrekarelik bir ormanın bile değerini çok iyi biliyor.

Yetkililerin daha mantıklı davranmasını ve yeşili kirletmemelerini istiyoruz o kadar. Ayrıca kamuoyuna böyle önemli bir konuyu daha ayrıntılı şekilde açıklamaları gerekiyor.

Vicdanlarda soru işareti bırakmayacak gerekçelerle karşımıza çıkmalılar.

Bunun haricinde doğa katliamları asla affedilmez.

 

Bahsettiğim yazıya ve haberin ayrıntısına buradan ulaşabilirsiniz: http://www.araklihaber.net/guncel/7305-bakanlik-turupta-insaat-baslayacak-dedi.htmlYAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUMLAR

Denge kurmakta zorlanıyoruz. -

Çevreyi korumak çok önemli. Kendimiz için olduğu kadar gelecek nesiller için de özen göstermeliyiz. Fakat Katı Atık Tesisi de yapmak lazım. Termik-nükleer santrallar, çimento fabrikaları, maden çıkarma ocakları, havaalanları da yapmak gerekli. Herşeye hayır ile olmuyor. Bütün mesele bu dengeyi kurabilmek. Çevreye en az zarar verecek yöntemi, yer tayinini seçebilmek. İşin kolayına kaçınca, ipin ucu da kaçıyor.

0 0
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.