Vebali ağır olur!

09.11.2014 15:21:24
A+ A-

Önceki gün Çanakkale Belediye Meclisi’nde Akfa olarak bilinen alana ilişkin getirilen imar plan değişikliği onaylanarak bu bölgenin yoğun bir yapılaşmaya açılmasının önündeki engel kalktı.
Engel, bizzat bu alanın yapılaşmaya karşı korunmasına dönük 1/5000 lik plan notlarıydı.
Plan notları gereği burası özel proje alanı olarak bilinen, park, rekreasyon alanı, kamunun kullanımına açık alanlar olarak belirlenmişti.
Yapılan değişikle 1/5000 lik planda 0, 3 olarak belirlenen emsal bedel 1 olarak değiştirilerek yoğun bir yapılaşmanın önü açılmış, bunu ticaret  bölgesi olarak kullanılması değişikliği izlemiş, bununla da yetinilmeyerek yapılacak projeye ilişkin belediye meclisi denetim  yetkisi ortadan kaldırılmıştır.
Böylece alan yoğun bir yapılaşmaya açılmış, bazıları hedeflerine ulaşmıştır.
Bu karara evet oyu verenler, çekimser oy kullanarak bu kararın geçmesine hizmet edenler Çanakkale halkının sağlıklı bir kentte yaşaması hakkını yok sayarak ranttan yana saf tutmuşlardır.
Burasını bir beton yığınına çevirecek bu karara imza atanlar kentin utanç sayfalarında yer alacaklardır.
Oylama sonuçlarından anlaşıldığı kadar, CHP grubundan bir kısım insanın onayı ile bu karar meclisten geçmiştir.
Onların yedeği haline gelmiş çekimser AKP oylarının oluşturduğu cephe bu ülkede rant için her şeyi mubah gören siyasi anlayışın çirkin yüzünü oluşturmuştur.
Bu karara evet diyenler herhalde şimdi bir diyet borcu ödemekteler.
Belediye meclisine seçilmelerini sağlayan bazı kişilere olan borçlarını ödüyor olsalar gerek.
İşte bir parti kendi içersinde demokrasiyi uygulamazsa sonuç böyle olur.
Bazı kişiler kendilerine bu imkânı sağlayan kişilere borçlarını işte böyle halkın temel haklarına ihanet ederek ödemek zorunda kalırlar.
Bu gelişmenin ardındaki gerçekleri, olayın aktörlerini ve diyet ödeyerek onay verenleri Çanakkale halkı biliyor, bilmese de en kısa zamanda öğrenecek.
Ancak şunu belirtmek isterim ki; Çanakkale Belediye Meclisi CHP grubu bundan böyle kimliğini kaybetmiştir.
Şimdi önümüzde, bir yanda halkın çıkarlarını değil biat etmek zorunda olan, ödeyecekleri diyet gereği bundan sonrada kişisel menfaatlerin peşinde olan bir grup,   diğer yanda da  halkın çıkarları temelinde hareket edecek bir grup olacaktır.
Bu an CHP’deki kırılma anıdır.
Bundan sonra CHP Çanakkale’de eski performansını bulmakta zorlanır.
Bu an CHP’nin Çanakale’de aşağıya doğru hareketinin başlangıcıdır.
Birileri belki o alanda yapacakları binalarla çok paralar kazanabilirler, ama siyasi olarak iflas etmişlerdir.
Çanakkale CHP içersindeki parti içi mücadele bu olaydan sonra farklı bir niteliğe bürünmüştür, artık bazılarının halkçılık söylevleri sadece bir demagoji olarak kalacaktır.
Bu noktada bir sözümde Başkan Ülgür Gökhan için olacaktır.
Seçimlerden hemen sonrada söyledim, şimdide yineliyorum.
Gökhan parti içindeki böylesi ilkesiz sosyal demokrat kültür ile alakası olmayan rantçı çıkarcı kesimlere karşı daha kararlı bir mücadelenin yürütücüsü olmalıdır.
Çanakkale halkının kendisine gösterdiği ilgi ve güven beraberinde böylesi bir beklentiyi de yaratmıştır.
Bu bağlamda belediye meclis grubundaki ilişkilerini de daha etkin bir şekilde yönlendirmelidir. 
Başkan Gökhan bu kentin çıkarlarını korumak adına kent halkının vekâletini almıştır.
Parti grubundan bazılarının verecekleri kararlarla kentin geleceğini olumsuzlaştıracak bir meclis grubu performansı hiçbir şekilde kabul edilemez.
Başta Ülgür Gökhan olmak üzere bu değişikliğe karşı olan meclis üyelerini kentin çıkarlarını ranta alet etmedikleri için ve bu talebin kendi partilerinin üst düzey sorumlularından gelmesine rağmen halkın menfaatlerine uygun karar verdikleri için kutluyorum.
 Onlar, Çanakkale halkının güvenine layık olmuşlardır.
Çanakkale halkının çıkarlarına uygun olmayan bu değişikliği onaylayan ve çekimser kalarak onaylanmasına hizmet edenler siyasi imajlarını ciddi bir şekilde zedelemişler, bundan böyle samimiyetleri ve inandırıcılıkları tartışılır hale gelmiştir.
Çekimser kalan AKP grubu üyeleri de sonuçta bu değişikliğe onay vermiş olarak, rantçı ilişkilerle ne kadar iç içe olduklarını ortaya koymuşlardır.
Çanakkale halkı bu oylamayı hiçbir zaman unutmayacak, böylesi bir gelişmeye yol açanlar bunun bedelini ödeyeceklerdir.
Geçen dönem de belediye meclisinde bu konu gündeme gelmiş, o dönem belediye meclis üyesi olan şimdi adı milletvekili aday adayı olarak geçen Muharrem Erkek’in göstermiş olduğu ret tavrı şimdi hanesine bir değer olarak yazılacak, bu konudaki tavır önümüzdeki günlerdeki milletvekilliği yarışında da belirleyici olacaktır.
Özellikle bu yarışta, adı bu operasyona karışan Serdar Soydan bunu üyelerine nasıl anlatacağını çok merak ediyorum.
Sonuçta CHP Çanakkale imaj olarak ciddi bir darbe almıştır.
Söz konusu rant olunca AKP’nin  nasıl ilkesizleştiği ortaya çıkmıştır.
Çanakkale’nin ilerici, demokrat, aydın insanları bir rant kararı olan bu imar plan değişikliğine karşı etkili bir şekilde mücadele etmelidir.
Halkın çıkarlarını bizzat halkın koruması gerektiğini, halkın kendi gücüne güvenmekten başka bir alternatifin olmadığını bu deneyim, bir kez daha ortaya koymuştur.
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.