Ya evren de intikamını alırsa?

14.10.2014 10:09:49
A+ A-

 

Her yeri kara bir bulut kapladı her yer sisli artık dünyada bir şeyler değişti  herkes mutsuz, sinirli ve gergin.

Sokaklar, caddeler eskisi gibi değil  artık mutlu insanlar yok  herkes birbirinin suçlusu herkes suçlu.

Evrenin bu mutsuzluğunun, bu kederinin suçlusu kim mi? İnsan.

Asırlardır insanoğlu bu evrenin sahibi olma isteğiyle çevreyi istediği gibi yönetme gücünü elinde bulundurmak istiyordu. Dünya'da bir avuç insan olduğunda bile, doğanın kralı insandı çünkü insan bu evrende en güçlü varlıktı. Keşke doğayı bizden daha bilinçsiz ama daha çok koruyan insanlar gibi olmaya devam etseydik, birilerinin süs eşyası zevkinden değil desadece beslenmek için hayvanları öldürseydik o zaman belki daha az yok ederdik.

İnsan neden hep yok etmeyi, bozmayı, öldürmeyi düşünür ki? Oysa hayattaki her canlı özgür değil midir? Biz mi onları yarattık biz mi özgürlüğünü verdik nedir bu kin? Sadece senin iyi yaşaman için ağaçların, hayvanların, doğanın neden özgürlüğü kısıtlansın?

İnsan süregelen asırlar boyunca bu evrene hep tehdit oluşturdu eskiden daha azdı şimdi ise çok daha fazla. Bu neyi değiştirir ki yaşadığımız her yerde doğayı bozduk. Savaştık güzel yaptığımız  birkaç şeyi de bozduk

Keşke her şey otuz yıl önce gibi olsaydı. Doğaya daha az hükmeden ama daha mutlu insanlar olsaydık. Bizim ihtiyacımız son model elektronik cihazlar değildi, bizim ihtiyacımız milyonlarca insanı öldüren atom bombası da değildi, bizim ihtiyacımız kardeşçe mutlu yaşamaktı.

Karadenizdeki insanlar gibi balıkçılık yapsaydık tahrip etmeden evimizi dere kenarında ahşaptan yapsaydık. Akdenizdeki , Egedeki gibi deniz kenarlarında küçük ama kocaman mutlulukla dolu evler yapsaydık. Mütavazi bir hayat sürseydik.

Oysa şimdi çok geliştik ya her şey teknolojik oldu(!) Kendimizle gurur duymalıyız, artık yağmacı, kindar, sömürgeciyiz teknolojimiz gelişti ne olacak eğer onlarda olan bizde yoksa bombalarımızı atarız öldürürüz, bütün güzellikler bize kalır böylelikle(!).

İşte bu yüzden düşmanız biz birbirimize çünkü  bizimde olmalı, bizim petrolümüz yok o halkın var hemen savaşıp öldürmeliyiz(!). İnsan ölmüş, bebekler ölmüş ne olacak ki yeniden doğar nasılsa(!)

İnsanlığın kaderi işte bu  düşüncelerle yok oldu. İnsan canının, onurunun zerre kadar kıymet etmediği bir dünyaya dönüştük kıskançlıklar, küstahlıklar ve hep isteme yüzünden!

Artık yanı başımızda ki insanın bir önemi yok, öldürülmüş mü?Tecavüz mü edilmiş?Bize ne vereceksiniz siz ondan bahsedin!

Yarın dünya yok olacak insan bir damla suya muhtaç olacak ki muhtacız. Afrikada insanlar susuzluktan ölüyor hiç kimse farkında değil olsun önemli olan şimdi kurtaralım paçayı(!) HES kuralım iki damla suyun içine etrafında halk mı var gitsin buradan bizim barajımız ne kadar gelir sağlıyor siz farkında mınız? Ne kadar oy topluyor, ne kadar kalkınıyoruz(!)Hiç kimse de buna itiraz edemez gerekirse yaşlı da olsa döveriz çünkü biz ihaleyi bakan yakınlarına verdik nasıl kalkınsın bunu yapamazsa(!)

Birilerinin bekası yüzünden, kazanacağı para yüzünden mutsuzuz işte, bu yüzden hep yok ediyoruz, bu yüzden yanı başımızdaki insanlar bizi ilgilendirmiyor!

Biz öldürmeye, sömürmeye, bozmaya, yıkmaya devam edelim. Para kazanalım ormanları yok edelim rezidans yapalım(!) Ama ya evren buna artık izin vermez de intikamını alırsa?..

 

 

 YORUMLAR

Doğayı anlamak, hayatla barışmaktır. -

Kapitalist sistem, doğayı da meta olarak görür. Ağacını,suyunu, toprağını kurutur. "Gölgesini satamadığı ağacı keser." Savaşlar da erkek egemen ve kapitalist düzenin icadıdır zaten. Doğayla savaş halindedir her daim. Neo-liberal ve neo-kapitalist AKP iktidarı "yeşil"i çok sever ancak bu yeşil dolar yeşili olursa. Yollara asfalt, kentlere beton atmaktan başka bir marifeti de yoktur zaten. HES'lerle dereleri, barajlarla kültürleri yok etmeyi de unutmamak lazım. Eline sağlık, güzel bir çalışma olmuş.

0 0
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.