Yeşil Savaşlar

01.07.2014 16:36:49
A+ A-

Ülkesini kahramanca savunan ve hayatını hiçe sayan, askerinden, siviline herkes benim gözümde paha biçilmez bir değere sahiptir. Sevdiğini, annesini, babasını, kardeşini, evini, barkını geride bırakıp toprağını korumak, onurunu korumak, ezilmemek adına varoluş mücadelesi vermek her yiğidin harcı da değildir.

 

Ama bana sorsalar askerlik artık geçtiğimiz yüzyılda kalması gereken bir meslek ya da zorunluluktur. Günümüzde askeri harcamaların milyar dolarlar düzeyinde olmasını fazlasıyla ilkel buluyorum. Ülkelerin hala toprak için para için savaşıyor ve insanların birbirini öldürüyor olması benim mantığıma yatan bir şey değil maalesef. Bunun yerine yine bu yüzyılda ilkellik göstergesi; hala aç olan milyonlarca insana harcama yapılması gerektiğini düşünüyorum.

 

Ama gelin görün ki bana sormuyorlar ve maalesef ülkeler için askeri güçleri, sayıları, mühimmatları vs. hala prestij meselesi. O sebeple de askerlerimiz, askeri okullarımız, alanlarımız, bu kadar kıymetli bir coğrafyada yaşarken, hala korunması gereken maddi manevi değerler arasında çok önemli bir yerde tutulması gerekiyor.

 

Şimdi gelelim başka bir yeşile...

 

Değişen iklim koşullarının herhalde farkındayız; doğru düzgün yağmayan kar ve yağmur kuraklığa sebep olurken, mevsim normalleri dışında yağan aşırı yağışlar yine tarım ürünlerini olumsuz etkileyerek doğanın bizden nasıl da öcünü aldığını gözler önüne seriyor. Çünkü birileri yeşili bir türlü sevemedi. Çaldıkları yeşil alanlar onların ceplerini doldururken torunlarının geleceklerini çalmaya devam ediyorlar.

 

Hep sessiz sedasız yaptılar bunları; gece yarısı kabul edilen kanunlarla rant sağladıkları arazilerden elde ettikleri gelirlere doymadılar, doyamadılar. Bir kere kazara sesli yapmaya çalıştılar onda da bütün ülke ayağa kalktı; yapamadılar.

 

Türkiye'nin tek piyade okuludur orası.

Aynı zamanda Anadolu bölgesinin oksijen kaynağı.

Tuzla piyade okulu yemyeşil kalabilmiş nadir alanlarımızdandır. Aynı zamanda da askerler için çok elverişli bir eğitim alanıdır. Uçsuz bucaksızdır bu yemyeşil arazi bakmaya doyamazsınız.

 

İşte bu bakmaya doyulamayan arazi, askeriyeleri şehir dışına taşıma bahanesiyle imara açılıp villalar yapılmak üzere TOKİ'ye veriliyor.  AK Parti Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç'in 26 haziranda verdiği bilgiye göre piyade okulu da Isparta'ya taşınıyor. Yani anlayacağınız 1.138.806 konut ilanı olan ülkemizde hala betona doyamayanlar için lüks villalarımız yolda.

Ben kaçırmayın derim.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.