Yol yeşilken geri dönün

22.06.2015 17:21:30
A+ A-

Bu cümleyi duymaya başaladık son günlerde. Daha duymaya da devam edeceğiz gibi görünüyor.. Duymaya devam da etmeliyiz ki yol yeşilken geri dönülene kadar. Bahsettiğim konu ironik olarak adı "yeşilyol" olan proje ve ona karşı yöre halkı ile birlikte çevrecilerin gösterdiği tepki.

Yeşilyol projesi 6-7 yıllık bir maziye sahipmiş öğrendiğim kadarıyla. Samsun'dan Sarp'a kadar 2600 km'lik bir yolla bütün  yaylalar birbirine bağlanacak ve turizm geliştirilecekmiş. Böyle bakınca ne kadar sempatik ve hoş duruyor değil mi? Turizm adına yaylalar canlandırılacak maskesiyle aslında nasıl bir tahribatın olacağını ön göremiyoruz bile. Tahribatın olacağını biliyoruz ama bunun ciddiyetini hesap edemiyoruz dahi. Bu turizm adına yapılan "yeşilyol"  7+2 toplam 9 metreden oluşan bir nevi otoban görünümünde bir yol. Daha bu bilgi ile sevimliliğini yitiriyor yolumuz.Bununla birlikte uzunca bir zamandır maden etütleri yapılmasıyla daha da korkutucu oluyor. Yolun yapılacağı alan koruma altında olan ya da olması gereken bakir alanlarımızdan. Varolan endemik türlerin bu süreçte kaybolacağı su götürmez bir gerçek. Türkiye'de yapılan organik kaçakçılığın ilk sırasında Doğu Karadeniz bölgesinin endemik türleri olması yıkımın büyüklüğünü gösteriyor sanırım. Keza bu yol ile bölgede gerçek anlamıyla yaylacılık faaliyetleri sekteye uğraycak. Hatta daha bugünlerde yaylarlarda hayvancılık yasaklanmış duruma geldi. Yaylalar bir nevi yayla sahiplerinden alınıyor bu "yeşilyol" ile. Bölge yaban hayatı için çok önemli bir alan. Kuş gözlemlerinden diğer orman içi yaban hayatına bölge bakirliğini koruyan ender alanlarımızdan. 

Projeye karşı çıkanlar saydığım gerekçelerin yanında bu yolun bir rant yolu olduğu düşüncesine de hakim. Zira bu yol ile yaylalara büyük oteller yapılacak imara açılacak ve büyük yapılaşmalar olacağı görüşündeler. Bölge halkı kalkınma bir yana dursun bilakis  mağdur edilecek görüşü hakim. Bölgede küçük aile işletmesi şeklinde yayla pansiyonları şuan zaten mevcut.Fakat bu yol ile artık bu yöre işletmeleri artık barınamaz ve mücadele edemeyecek duruma gelecekler. Bu bilinen bir gerçek. Daha önce yapılan yanlışların bir korkusu olarak günyüzüne çıkmış halkın zihninde. Ayder yaylasında doğal yaşam alanları tahrip olmuş duruma gelmişken, Trabzon'da Uzungöl, Sümela restorasyonları halen zihnimizdeyken bu projeye karşı çıkmak çok da abes olmasa gerek. Bu proje ile Heslerle başlayan, sahil yoluyla devam eden rant ve kıyım silsilesi devam edecek. Geçtiğimiz hafta bu kıyıma ve ranta dur demek için yöre halkı ve gönüllüler başta Kavrun Yaylası olmak üzere Ankara ve İstanbul'da protesto ve etkinlikler düzenledi. Yeşiline sahip çıkanlar sosyal medyada seslerini duyurmaya çalıştı  herkesi #yeşilyoladurde başlığında desteğe çağırdılar. İyi de yaptılar bu kıyım ve rant projesi durdurulamazsa geri dönüşü olmayan bir yıkım olacak doğada. 

Aslında "yeşilyol" olarak sempatik ve kalkınmacı görünen bu proje birilerine hizmet eden yöreye artısı olmayacak hatta eksilerle dolu bir proje. Zaten ulaşımı olan yaylaları bir kez daha bölmek iyi niyetle açıklanamayacak girişimlerdir. İçinden otoban genişliğinde yol geçirmek istedikleri bütün yaylaların hali hazırda ulaşım yolları var ve  gerekli yerlerde bu yollar ıslah edilebilir toprak yollar taş ile döşenebilir ki bence çok da şık olur. Ama ne yapılırsa yapılsın mimarlar odası, yöre halkı ve stklar ile birlikte yapılmalı.  Bölge turizm potansiyelini yükseltecekse yaylaların yüzyıllardır var olan "patika" yolları korunmalı yürüyüş güzergahı olarak düzenlemeli. Yeşilyol sadece yaban hayatını yada doğayı tehdit etmiyor bu yol insanlarımızı tehdit ediyor. Yok edeceği patikalarla birlikte anılar yok olacak bir külütürü ellerimizle toprağa gömeceğiz hem de Yeşil yol yapmak iddiasıyla yaylaların ortasına giren dozerlerle..

Yazımı bitirirken konu hakkında sürekli güncel bilgiler veren, etkinlikler düzenleyen "Fırtına İnisiyatifi" ve "Yaylaların Kardeşliği" platformlarını takip etmenizi öneririm. Hadi çok geç olmadan YEŞİL YOLA DUR DE !

 YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.