#ZeytinimiKesme

23.10.2014 18:17:08
A+ A-

#ZeytinimiKesme


            Zeytin, Akdeniz iklimin narin çocuğudur. Ben de bir  egeli olarak söylemeliyim ki zeytin,   çiftçi için  sadece para kazanıp geçimini  sürdürmek  için kullandığı ticari bir uğraş değil, aynı zamanda onu  eken, yetiştiren  ve toplayan ellerin de birer çocuğudur . Nefestir zeytin emektir, daha önemlisi ekmektir.  Kahveci  Rıfat abinin nasırlı ellerinin başka hiç bir yerde göremeyeceğiniz,  narin hareketlerle aman dalın çiçeği kırılmasın diyerek  topladığı yeşil altınlarıdır zeytin. Yada   dargınlıkları, kırgınlıkları  unutup  barışmak için  uzatılan bir daldır.

              Ben de  zeytinle iç      içe  büyüdüm,emeğini kan ter içinde verip, ürününü sofrada görmenin, onu tadıp gururlanmanın ne demek olduğunu bilenlerdenim.  Dünya piyasasında uzun yıllardır var olagelse de  değeri pek bilinmemiş,yinede  kendini  dünya piyasasında ve iç pazarda göstermeyi başarmıştır . Gelelim fasulyenin faydalarına. Zeytin denince akla Ayvalık gelir,Edremit gelir, Akdeniz gelir ama  gelin bugün sizinle zeytine ev sahipliği yapan başka bir ilimize Manisa'nın  Soma İlçesi  Yırca Mahallesine  gidelim. Bölgeye kömürlü termik santrali kurulması gündemde. Satışlar ve sözleşmeler yapılmış durumda. Ayrıca yapılacak santral alanının bakanlar kurulu tarafından da acele kamulaştırılması yapılmış.  Kamulaşan alan da bulunan yüzlerce belkide binlerce zeytin ağacının yok edilmesi söz konusu. Hatta bu kıyıma yetkili firma tarafından başlandığını, sosyal medya ve basın  aracılığı ile zaman zamanda yakın çevremizden  duyar olduk .

            Olayın her hangi bir boyutuyla ilgilenmeden,yaklaşık 2000 yıl yaşayabilen,  ağacının kabuğunun bile şifalı olduğu bilinen ve her alanda ülke ekonomisine ve bireye fayda sağlayan bu ağaçların ömrünün kısaltılıp yok edilmemesi gerektiğini vurgulamak istiyorum . Bu konuda yalnız olmadığımızı da biliyorum. Doğa ve insana değer veren herkesin de bu konuda söyleyecek  ve yapacak bir şeyleri olmalı. #ZeytinimiKesme

 YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.