Zonguldak'ın ölüm fermanı

09.08.2015 17:40:50
A+ A-

Zonguldak senelerdir türlü çevre kirlilikleri ile iç içe yaşıyor. Çevre kirliliği, hava kirliliği, deniz kirliliği. Güzel olan her şeyin içerisinde bir ur gibi yer ediniyor bu kirlilik kelimesi. Kış aylarında Zonguldak'ın üzerine serilmiş, şehri karanlığa boğan simsiyah toz bulutları, denizinin üzerinde bir heyula gibi orada oraya savrulan kül parçaları, şehrin tam ortasından akan  kara bir dere ve daha onlarca problem.

Zonguldak tüm bu hastalıklara rağmen nefes almaya çalışıyor. Her gün yediği onlarca darbeye rağmen ayakta durmaya çabalıyor ama nafile. Öldüren son darbeyi vurmadan, Zonguldak'ı  rahat bırakmaya niyetleri yok. Son darbede vuruldu, vuruluyor.

Çatalağzı beldesine kurulan, kurulacak olan ölüm saçan termik santrallerle bu şehir için ölüm fermanı imzalanmış oluyor. Bu da yetmezmiş gibi Ereğli'den Amasra'ya kadar kurulması planlanan termik santraller ile Batı Karadeniz'in sahil hattı bir kanserli hücre gibi tabiattan silinip, atılmak isteniyor.

Şu anda Çatalağzı'nda bir özel şirket tarafından işletilmekte 1390 MW'lık termik santral bugün yaklaşık üç milyon kişinin ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede imiş. Yani bölge insanına rağmen, yaklaşık sekiz yüz bin insana rağmen, "üç milyon insanın elektrik ihtiyacını karşılamak." Rakamlarla değer biçmek. Sekiz yüz bin insanı ölüme sürüklerken üç milyon insanın ihtiyacını böbürlenerek karşılamak, para kazanmak. İşte bir özel sektör mantığı.

Bir başka paradoksal mevzu ise yeni istihdam alanları. "Bu termik santrallerle beraber bölge insanı yeni istihdam alanlarına kavuşmuş olacak." Yani bölge insanı karnını doyurmak için  celladının yamacında yaşayacak. Her gün ölüm soluyacak, kanser olmamak için dualar edecek. İşte insanı bir makineden farksız gören kapitalizmin soğuk yüzü. Para kazanmak, ama nasıl kazanılacağının önemi yok. Sonuca ulaşmak kâfi.

Yetmez.

"Zonguldaklının başına talih kuşu kondu. Bölgede kurulacak termik santraller kömür ihtiyacını yine bölgeden karşılayarak Zonguldak ekonomisini yeniden canlandıracak."

Evet, kendi işçisinin hakkı olan kömürü dahi zor üreten, bir ayağı çukurda olan TTK karşılayacak herhalde bu ihtiyacı. O nedenledir ki, santral sahibi şirket, Çatalağzı'na yaptığı yeni liman ile, açık ve net olarak gemiler yoluyla santrallerin kömür ihtiyacının karşılanacak olmasını kendi sitesinden gururlanarak duyuruyor. Ama biz bardağın dolu tarafından bakalım değil mi? Kocaman bir limana kavuştuk.

İşte  bölge insanıyla nasıl alay edilir, en güzel örneği. Zonguldak'ın bitmez çilesine eklenen ölümcül santraller. Tüm dünya yenilenebilir enerji hamlesi yaparken, tabiat katili Çin ile termik santral yarışına girişmek.

Pilot bölge olarak ise maviyle yeşilin raks ettiği, Fâtih'in fetihten sonra cennete benzettiği, hakikaten de bir turizm cenneti olan Amasra'nın seçilmesi.

Yıllardır demir çelik fabrikasının dumanını soluyan, İzmir'e taş çıkartan sahil kordonu ile Zonguldak'ın güzide ilçesi Ereğli'nin seçilmesi.

Köyünden, kasabasından başka gidecek yeri olmayan, beli bükük tarlada çalışan emektar köylüsü ile Çatalağzı, Muslu'nun seçilmesi.

Zonguldak ölüm fermanını imzaladı. Eğer daha fazla sessiz kalırsa Zonguldaklılar, bundan sonra yapılacak en güzel şey güzel bir helva yapmak ölenin ardından.YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.