Balkonlarınızı Bahçeye Çevirin

21.05.2015 20:47:29
A+ A-

Yeşil ve kahverengi... İnsanların aşina oldukları en temel iki renk. Biri toğrağın, diğeri de bitkilerin rengi. Yeşil bitkilerin hakim rengidir. Hepimize farklı duyguları yaşatan bu iki rengi neden hayatımıza daha fazla almayalım? İşin edebiyatını yapmak, icraattan daha kolaydır. Şehir insanının hayatı iş-avm-ev üçgeninde geçmektedir. Bu üçgenin her bir köşesi farklı stres yüklerini üzerimize boşaltmak için hazır beklemektedir. Hadi biraz değişiklik yapalım.

Daha Yeşil Balkonlarla Gelen Huzur

Avm'ye ayrıdığınız zamanı biraz azaltın ve gelecek 1 haftayı bitkileri incelemeye ayırın. Hemen saksı ve bitki almak üzere soluğu yapı marketlerde almayın. Saksı içerisinde yetiştirilebilecek bitkilerin, çiçeklerin ve sebzelerin bir listesini çıkkarın. Mevsim faktörlerine de dikkat edin. Bazı çiçekler ve/veya bitkiler mevsimliktir. Mevsimlik bitkileri yetiştirmeyelim diye bir sonuç çıkarmayalım buradan lütfen. 12 ay boyunca yeşil kalan bitkileri yetiştirirken aynı zamanda mevsimlik çok güzel çiçek ve sebzeleri de yetiştirebiliriz.

Neler Yetiştirebiliriz?

Sivri biber, domates ve salatalık gibi sebzelerin saksı için geliştirilmiş harika tohumları var. Bunlar size hem görsellik hem de aynı zamanda tat sunan bitkilerdir. Sebzenin yanı sıra biraz daha büyük ve diktörtgen saksılarda çim yetiştirebilirsiniz. Çiçeklerin ve sebzelerin arasına yerleştireceğiniz 2-3 tane saksı balkonunuzu harika bir mekan haline getirecektir. Bunu yanı sıra 12 ay boyunca yeşil kalan çiçekleri araştırıp aralara serpiştirebilirsiniz. Hangi mevsimde iseniz o mevsime uygun çiçkelerin eşsiz görüntüsünü ve kokusunu da balkonunuza taşımayı ihmal etmeyin. 

Toprakla Uğraşmak İyi Gelir

Ben bu yazıda sizlere bir botanikçi gibi teknik bilgiler vermek istemedim. Siz hayal dünyanızı ve zevklerinizi rehber edinerek gerekli araştırmaları yapabilirsiniz. Bu araştırmaların neticesinde dilediğiniz bitkileri balkonunuza taşıyabilirsiniz. Avm-iş-ev arasında bunalanlara toprakla ve yeşilliklerle uğraşmak çok iyi gelecektir. Neredeyse herkesin psikolojik bir vaka haline geldiği günümüzde, neredeyse bedava sayılabilecek bir bedel ile rehabilete olması koruyucu hekimlik açısından da çok faydalı. Sokaklarda birbirleri ile itişip kakışan insanların ruhunun ne kadar da fakir olduğunu hepimiz biliyoruz.

Bir canlının büyümesine refakat etmek ve sonuç almak, hayata bakışımızı değiştirecektir. Belki de daha az şikayet edip daha çok teşekkür edeceğiz. Karanlığa küfretmeyi bırakıp işlerin bir köşesinden tutmaya başlayacağız. İnsanlara kin ve öfke beslemek yerine, sevgi beslemeyi öğreneceğiz. Popüler kültürün şiddetli saldırılarını püskürtüp, iç dünyamızda uzun seyahatlere çıkabileceğiz. Balkonumuza bakıp meydana getirdiğimiz güzel eserin etkisi ile daha iyi birer insan olacağız. 

Unutmayın ki hepimizin hamuru topraktır. Satın aldığımız elektronik eşyalar ve araç gereçler bizi gerçekten mutlu etmez. Onlar sadece birer araçtır. Araçları putlaştırmak ve onlardan mutluluk ummak en hafif ifade ile ahmaklıktır. Tabiattan uzak kaldığımız her gün bizlerden bir şeyler götürmektedir. Hırslarınızı, arzularınızı ve bitmek tükenmek bilmeyen ihtiyaçlarınızı bir kenara bırakıp, birkaç bitki için bir şeyler yapmaya başlayın. Göreceksin ki gerçekten mutlu olmaya başlayacaksınız.

Bütün bu yaptıklarımızın bir de artısı var. Dekorasyon yaparken aynı zamanda ruhunuzu da beslemiş olursunuz. Sevgiyle kalın.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.