Bebek odası dekorasyonu nasıl yapılır?

19.05.2015 00:27:20
A+ A-

Her anne baba için hayatlarının en önemli parçası bebekleridir hiç şüphesiz. Onlar için her şeyin en iyisini özenle seçmeye çalışırız. Buna odalarının tasarımı da dâhil. Bebek odası tasarlarken dikkat etmemiz gereken pek çok önemli nokta var: duvarlardan halılara, aydınlatmadan pencerelere kadar…
Bebeğin sağlıklı gelişimi için odadaki her detayın incelikle düşünülerek hazırlanması gerekir. Bebek odası hazırlarken dikkat etmeniz gereken her şeyi sizler için hazırladığımız bu yazımızda bulabilirsiniz. 
Öncelikle bebek odasının evin güneş alan ve ses yalıtımı olan odalarından biri olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca bebek odasının annenin odasına yakın olması çok önemli.
Odada bulunan halıların bebeğin sağlığı açısından sürekli temiz ve toz tutmayan halılar olması gerek. Bu yüzden makinede yıkanabilen halıları tercih etmelisiniz. 
Duvarlar bebeğin gözlerini yormayacak bir renkte olmalı ayrıca ışığı direk yansıtmayacak renk ve özellikte olmalı. Beyaz renk ışığı çok sert yansıtır ve bu da bebeğin henüz gelişmekte olan görme duyularını olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden beyaz renk bebek duvarlar bebek odasında kesinlikle tercih edilmemeli. Fildişi, güz gülü gibi renkler bebek odası için oldukça uygundur.
Gelelim mobilyalara. Mobilyaları seçerken yalnızca bebek odası değil, anne-bebek odası tasarladığınızı varsayabilirsiniz. Çünkü zaman zaman bebeğinizin odasında sabahlamanız gerekebilir.  Bebek odası takımı alabileceğiniz gibi her parçayı ayrı yerlerden alıp kendi tasarımınızı da oluşturabilirsiniz. 
Yatak alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise parmaklıklar arasındaki mesafe. Bebek büyüdüğü zaman parmaklıklara kafasını sıkıştırma ihtimalini göz önünde bulundurmalıyız. 
Bir diğer önemli nokta ise yatağın türüdür.  Piyasada birçok farklı seçenek bulunuyor fakat bunların birçoğu bebeğin gelişimi için uygun değil. Visko yataklar ve yün, pamuk yataklar bebeğin omurilik gelişimini olumsuz yönde etkilediği ve boğulma ihtimali bulundurduğu için kesinlikle tavsiye etmiyorum. Sünger yataklar ise orta sertlikte olduğu takdirde yeni doğmuş bebekler için uygundur fakat yalnızca ilk 3 ay kullanılmalı. Bebeğin sağlıklı gelişimi için en uygun olan lateks yataklar. Hammaddesi bambu olduğu için organiktir ve anti-alerjiktir. Ayrıca bebeğin ağırlık merkezine göre şekil aldığı için uyku için çok uygun bir yataktır. Kısaca özetlemek gerekirse ilk 3 ay orta sertlikte bir sünger yatak, 3 ay sonra ise lateks yataklar tercih edilmeli. 
Son olarak aydınlatmadan bahsedecek olursak, aydınlatma kesinlikte tepeden olmamalı. Çünkü bebeğin gözlerine direkt ışık yansıtacak ve uykusunu olumsuz etkileyecektir. 
 
 
 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.