Dekorasyonda modern tarz nasıl oluşturulur?

01.06.2015 23:31:40
A+ A-

Dekorasyon hayatla değişen, canlı bir olgudur. Zamanın ve insanların değişmesiyle, fikirlerin yenilenmesi ile teknolojinin gelişmesi ile paralel olarak da dekorasyon olgularımızda değişkenlikler olur. Bundan yaklaşık 10-15 yıl hatta ve hatta 1 yıl öncesinin dekorasyon anlayışı tıpatıp benzemez. İşte bizde bugün zamanımızda çok yaygın bir dekorasyon türü ve akımı olarak tabir edebileceğimiz modern tarz dekorasyon hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Modern tarzı en belirgin olarak tabir etmek gerekirse bu tarz için minimal boyutların ve doğallığın özdeşleştirildiği tarz diyebiliriz. Mobilya hatları basit ve düz olarak tasarlanır. Renk seçiminde mümkün olduğu kadar doğal renkler kullanılarak sadelik ve doğallık kazanmak amaçlanmıştır. Modern tarzda amaç sade ve gösterişsiz olmaktır ama gösteriş ve ilgi çekme işlevini aksesuarlara ve küçük detaylara yüklemiştir. Renk seçiminde zıt renkleri kombine ederek göz yormayan ama zıtların uyumunu kullanarak güzel bir bütünlük oluşturmayı amaçlar.

Peki, evimizde modern bir tarzda dekorasyon yapmak istersek neler yapabiliriz? Aslında cevabı çok basit. Klasik tarz olarak gördüğümüz tipteki mobilya ve eşyalardan yani kalıplardan çıkarsak modern bir tarzda dekorasyon için adım atmış oluruz. Bizim dekorasyona başlamadan önceki ilk tavsiyemiz her zamanki gibi evinizin şeklini, ışık durumunu ve isteklerinizi bilmeniz.

Modern tarzda dekorasyon için ilk yapmamız gereken koca koca mobilyalar yerine daha minimal mobilya türlerini kullanmak. Yuvarlak ve debdebeli mobilyalar eski dönem dekorasyonundan kalma olgulardır. Onun yerine daha düz hatlı mobilyalar seçilebilir. İkincisi ise aydınlatma konusu. Aydınlatma bir evin en önemli ve en dikkat edilmesi gereken detayı. Klasik tarzda avizeler, büyük lambalar gibi argümanlar modern tarzda yoklar. Onlar yerine abajurlar, led aydınlatmalar ve küçük aydınlatma araçları var.

Özellikle ortam aydınlatmasını dolaylı olarak vermek yani perde üzerinden, tavanda kartonpiyerler arasından led armatürlerle vermek gibi detaylar modern dekorasyon için önemli bir yer arz ediyor. Perde seçimleri açık renklerde ve ışığı iyi geçiren türde yapılırsa daha ferah bir ev dekorasyonu ve daha modern bir tarz yakalanır.

Modern tarzı bütün eşyalarımızı değiştirmek olarak algılamamamız lazım. Modern tarz dekorasyon klasik tarz dekorasyonun küçük dokunuşlarla değiştirilmesi ile de yapılabilir. Örneğin klasik tipte olan koltuklarınızın kumaş ve renklerini değiştirmek, evde aydınlatmada yenilikler ve ya küçük objeler ile de modernite yakalanabilir.

 

Kaynakhttp://dekormanya.com/dekorasyonda-modern-tarz-nasil-olusturulur/YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.