Ev dekorasyonunda renkler ve kullanım

08.06.2015 11:18:38
A+ A-

‘Dünyam renklendi ya da evim renklendi’ gibi cümleler kullandığımızda aslında çoğu zaman her yerin renk cümbüşü olduğunu kastetmeyiz. Sadece güzel bir durumun olduğunu belirtmek isteriz. Ancak o cümleyle bile aslında renklerin ne kadar önemli ve mutluluk veren bir faktör olduğunu anlayabiliriz. Üstelik her renk farklı derecelerde mutluluk verir. Ve birde atlanmaması gereken nokta, her renk kendi içinde pek çok tonu barındırır. Pek çok kişiye göre mavi dendiğinde akla tek bir ton gelebilir. Üstelik bu kişiler mavinin sadece o ton olduğu konusunda da ısrarcı olabilir. O zaman o kişilere gökyüzünün gün içindeki değişimini izlemelerini tavsiye edin. İzlediklerinde mavinin gün içinde her tonuyla nasıl harikulade göründüğünü göreceklerdir.
 
Renklerin öneminden ve mutluluk verdiğinden bahsettik. Renklerin kendi içlerinde anlamları olduğundan da bahsedelim o halde. ‘Nasıl yani?’ diyebilirsiniz. Pek çoğumuzun bilmediği ancak gerçeklik payı olan bir konu bu: Renklerin anlamları. O zaman vakit kaybetmeden renklerin anlamları ve bu anlamlar kullanılarak ortaya çıkarılabilecek ev dekorasyon önerileri hakkında bilgi verelim.
 
Siyah renk yazın güneş altında, ışığı emdiği için, giyilmemesi gereken bir renktir ve yalnızlığı, hüznü, sıkıntıyı çağrıştırır. Matemin rengi olarak kabul edilen siyah ‘karamsar’ mesajı verir. Üzüntü belirten ‘karalar bağladım’ deyimi de bu anlamdan doğmuş olsa gerek. Ancak siyah aynı zamanda asilliğin rengidir. Gücün ve ihtişamın temsilcisi olan siyah, makam arabalarının vazgeçilmezidir. Ancak siyah renk ev içinde bir dekorasyon öğesi olarak fazla tercih edilmez. Belki ufak süs eşyalarında hoş durabilir ancak siyah bir tül, siyah duvarlar evin ferahlığı konusunda ters bir etki yaratır. Ofislerde ya da bürolarda ‘ben güçlüyüm ve ben iyiyim’ mesajı vermek için siyah deri koltuklar tercih edilebilir.
 
Beyaz renk tüm renkleri içinde barındırır ve kuşkusuz ki masumiyetin yegane rengidir. Gelinlikler de bu nedenle beyazdır. Beyaz, güven verir, bunun yanında hüznü de çağrıştırır. Belki de bu yüzden bazı ülkelerin matem rengi beyazdır. Işığı yansıttığı için bulunduğu ortama da ışık saçar. Beyaz renkle boyanan alanlar daha aydınlık ve geniş görünür. Beyaz renk dekorasyon konusunda evimizde ya da ofisimizde istediğimiz her alanda kullanabileceğimiz bir renktir ancak yine de her yeri bembeyaz yapmamak daha sağlıklıdır. Çünkü beyaz sağlığın rengi olduğu için hastanelerinde vazgeçilmez rengidir. Bizler de evimizi bir nevi hastaneye çevirip kendimizi hastanede gibi hissetmek istemeyiz değil mi?
 
Mavi renk özgürlüğü, sonsuzluğu ve huzuru simgeler. Rahatlatıcı bir özelliğe sahip olduğu için duvarlarda kullanılabilir. Ancak bu koyu tonlarda değil, gökyüzünü çağrıştıran tonlarda tercih yapılarak kullanılmalıdır. Akvaryumun insanları rahatlatıcı bir özellik barındırması da bir yerde denizi ve denizin maviliğini çağrıştırdığı içindir. Bu nedenle evinizin pek çok alanında mavi rengi kullanabilirsiniz. Tabiî ki duvarlardan perdelere kadar mavi bir görünüm sizi sıkacaktır ancak beyaz mobilyaların hakim olduğu bir evde mavi renk perdeler ve aksesuarlar oldukça şık durabilir. Ayrıca bebek odalarını da mavi tonlarda dekore etmek bebek üzerinde sakinleştirici bir etki yaratacaktır.
 
 
Kırmızı renk en sıcak renktir. Hareketliliği, gençliği, mutluluğu, kararlılığı ve azmi ifade eder. Dinamik bir görünüm veren kırmızı, mutfak dolaplarında, mobilyalarda tercih edilebilir. İnsana şevk ve hareketlilik kazandırarak pozitif duygular yükleyebilir ancak dikkat edilmesi gereken nokta kırmızının çok fazla kullanılmaması gerektiğidir. Çünkü bir süre sonra rahatsız edici bir hale gelebilir. Mesela kırmızı çiçeklerle süslü koltuklarınızın yanına kırmızı tekli koltuklar kullanabilirsiniz. Belki perdelerinizi de kırmızı tercih edebilirsiniz. Bu kararında bir seçim olacaktır. Daha fazla alanda kırmızı kullanmanız sadece gözünüzü yoracaktır.
 
Sarı renk insana sevinç ve coşku verir. En parlak renk olan sarı, çok dikkat çekici olduğu için dekorasyon anlamında fazla tercih edilmez ancak elbette ufak dokunuşlarla sarı rengi kullanmak ortamı oldukça renkli hale getirecektir. Mesela rengarenk bir tekli koltuğun sarı rengi de barındırması önemlidir. Bunun yanında sarı aksesuarlarla dekoratif bir görünüm elde edebilirsiniz.
 
Doğanın rengi yeşil, insana huzur vererek rahatlama sağlar. Güveni tazeler ve iç açar. Yeniliğin ve gençleşmenin rengi yeşil, ev dekorasyon anlamında çok fazla çeşide sahiptir. Koltuklarınızı, perdelerinizi, halılarınızı yeşil renklerde tercih edebilirsiniz. Ancak burada da dikkat edilmesi gereken husus yeşilin ve tonlarının bütün eve ya da ofise hakim olmaması gerektiğidir. Çünkü sürekli aynı renk hangi renk olursa olsun kişiyi boğacaktır.
 
Zenginliği, asaleti ve lüksü çağrıştıran mor rengi, hayal gücünü artırır. Mor renk insanları rahatlatır ve ruhsal dünyayı geliştirir. Morun açık tonları çalışma odalarında tercih edilebilir. Ancak koyu bir mor evin her alanında kullanılmamalıdır çünkü bilinçaltını direk olarak etkileyerek melankoliye neden olma özelliği vardır. Yatak odasında mor bir fon perde, mor bir yatak örtüsü ve ufak bir mor halı, beyaz mobilya ve açık renk parkelerle oldukça şık bir görünüm sağlar.
 
Toprağın ve doğallığın rengi kahverengi, dayanıklılığı, sadeliği ve ciddiyeti temsil eder. Yeşil renkle inanılmaz bir uyum içindedir. Duygusal kişilerce tercih edilen kahverengi ev dekorasyon anlamında da beyaz, krem, fildişi gibi açık tonlarla da çok şık görüntüler ortaya çıkaracaktır.
 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.