İç Mimari tasarım örnekeri ve yeşil dizaynı

28.06.2015 11:38:52
A+ A-

İç mekanda kullanılan renklerin insan psikolojisi üzerinde önemli bir rol oynadığı herkes tarafından bilinen bir gerçektir ve bu konu üzerinde yapılan araştırmalarda görüldüğü üzere, beyaz renginin dinlendirici, huzur verici bir özelliği bulunmaktadır. Şayet, beyaz ağırlıklı bir mekana sahip iseniz doğadan bir parça ekleyerek de bu huzurlu ortama, sakinlik ve güven aşılayabilirsiniz. Mekanınızın tarzına ve stiline uygun bir yeşil bitki koyarak baharı içinizde hissedebilir, pozitif bir ortam yaratabilirsiniz. Unutmayınız, tabiata hakim olan yeşil renginin, iç mekanlarda kullanımının en güzel, en doğal halidir bitkiler.

Bitkiler aynı zamanda  akustik kontrolünü sağlar, gürültüyü filitre  eder , parlamayı ve yansımayı önler, tozu tutar, ışığı kontrol altına alır ve havayı oksijen üreterek temizler.

İç mekanda doğru bitki kullanımı için ufak bir ip ucu: Koyu tonlardaki yeşil bitkiler, gün boyu ışık alan mekanlar da kullanılmalıdır. Çünkü koyu renk yüzeyler, ışığı yuttukları için karanlık bir ortam yaratabilirler. 

Bu yüzden beyaz gibi ışığı, neredeyse ayna kadar yansıtabilen bir renk eşliğinde, koyu yeşil tonlarında bir bitki kullanıldığında mekanın aydınlık düzeyi etkilenmemiş olur ve beyaz-yeşil ikilisinin üzerinizde ne kadar pozitif enerji yüklediğini görmüş olursunuz. 

Tüm bunların yanı sıra ,Mekanın fonksiyonuna bağlı olarak, mekanda istenmeyen objelerin saklanması, keskin hatların yumuşatılması gibi özellikleri sebebi ile de  bitkiler, iç mekan düzenlenmesinde kullanılmaktadır. 
 
Unutmayınız; Bitkiler, yapay olarak oluşturulmuş mekanlar da, doğal bir yansımadır ve iç mekan tasarımının tamamlayıcı unsurları olarak görev yaparlar. Sizde huzuru ve ferahlığı hayatınızda bolca hissetmek isterseniz, beyaz ağırlıklı bir mekan oluşturup içerisine birkaç yeşil bitki serpiştirin. Aydınlık ve pozitif enerjiyi yakalamak işte bu kadar kolay..
 


YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.