İlkbahara Uygun Dekorasyon Fikirleri

19.03.2015 10:27:50
A+ A-

Kış biter ve ilkbahar tomurcuklarının açılmasıyla bahara hoş geldin deriz. Ancak daha bahar gelmeden de yeni mevsime uygun ev dekorasyonunda birtakım değişiklikler yapılabilir. Böylece yeni mevsimle uyumlu bir evde, baharın ruhuna senkronize olmuş bir iklimi yaratılmış olur. Öncelikle fazla eşyaları bir kenara kaldırmakla işe başlayabiliriz. Ortalıkta yayılmış dergi, mecmualardan aksesuarlara kadar dağınık eşyalar için bir aranjmana girerek ilk adımı atınız. Sade, az eşya ile bahara merhaba demek daha yerindedir. Kullanmadığınız eşyaları ise evden uzaklaştırmak baharın naifliğini daha iyi yansıtacağı gibi sizi daha az meşgul edecektir.

 

Sıra duvarların baharı çağrıştıran renkleriyle boyamaya geldi. Renk seçimi fevkalade önemlidir. Beyaz diğer renkleri paralize etmeyeceğinden evin her mekânında kullanılabilir. Yanında her renkle uyum sağlar. Ancak yeşilin dinginliği ya da farklı bir deneme olarak pembe ile evinize çok hoş bir bahar sükûneti getirebilirsiniz. Bahar temalı resimler, canlı çiçeklerle yeni boyanmış duvarlar ile mekânlara doğal ve sanatsal unsurlar katılabilir. Böylece odalar daha canlı bir şekilde bahar coşkusunu yansıtacaktır.

 

Gelelim mobilyalara. Mobilyalar dekorasyonun en önemli unsurlarından olup iyi bir seçimle ve doğru yerde konumlandırılmalıdır. Ancak sürekli aynı yerde kaldığında ise evinize bir monoton hava da katacaktır. Bu nedenle odanızın belli yerinde duran mobilyayı uygun olabilecek başka bir köşeye çekebilirsiniz. Böylece baharın dingin ruhunu teneffüs ederken kıştan kalma dessi mobilya konumlarının sıkıcılığını da atmış olursunuz. Ayrıca bahar trendini yansıtan yeni mobilyalar da alabilirsiniz.

 

Bir Diğer önemli konu ise Aydınlatma konusudur. Çoğu evde tavan aydınlatması rutin bir şekilde söz konusudur. İsterseniz bir değişiklik yapın ve odanızın değişik köşelerinden aydınlatma deneyerek biraz da bahar romantizmi havası yaratın. Böylece klişe aydınlatma yerine farklı açıdan gelen hoş ambiyanslar elde edilebilir. Tabi dilediğiniz zaman tavan aydınlatmasını da kullanabilirsiniz. Bunun dışında renkli abajurlar, bahar temalı biblolarla evinizse bir aksesuar coşkusu yaşatabilirsiniz.

 

Abartıya kaçılmadıkça bu tür aksesuarlar odanızın bahar sadeliğiyle de uyum sağlayacaktır. Çiçek konusunu yeniden vurgulamak gerekirse; küçük boylu bitkiler de olmakla birlikte, farklı bir tarz deneyerek 1 veya 2 metrelik uzun bitkilerle de evinize baharın kırsal havasını verebilirsiniz. Aynı zamanda bu bitkiler baharın coşkusuyla çiçek açtığınızda evinize çok hoş bir hava katacaktır. Bunun dışında ev içinde kullandığınız parfümleri çiçek özlü olanlardan seçebilirsiniz.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.