Kanvas tablo nedir ve nasıl yapılır?

30.07.2015 09:06:35
A+ A-

Kanvas Tablo, Yüksek çözünürlükteki Resimlerin kanvas (canvas) kumaş üzerine, mürekkep püskürtme teknolojisi ile gerçekleştirilen baskı işlemine denmektedir. Seçilen kanvas kumaşın pamuklu ve dokumalı olması son derece önemlidir. Dokulu ve pamuklu kanvas kumaşlarda baskı yapılan resimlerin aynı doku, ışık ve rengin alınımı çok daha fazla gerçekleşmektedir. Bu sayede tabloların sanatsal değerleri ve görünümü daha şık ve modern olacaktır. Baskı işlemlerinden daha sonra uzun yıllar koruyabilmek ve tablonun temizliği açısından tuval kumaşlarının üzerine özel yüzey koruyucu kaplama olması gerekmektedir. Eğerki yüzey koruyucu kaplama olmassa kanvas tablonuzun zamanla renginin solması ve boyalarının çıkması ile maruz kalabilirsiniz. Tabloları iç mekan yaşam alanlarınızda kullanacağınızdan ötürü kullanılan mürekkebin sağlığa zararsız olması en önemli maddeler arasında 1. sıradır. Dış mekan solvent bazlı dijital baskı makineleri ile imal edilen tablolarda meydana gelen solvent kokusu direk solunduğu zaman akciğer kanseri yapma riski %100 bulunmaktadır.
 
Baskı ve yüzey koruyucu kaplama işlemlerinden daha sonra kanvas kumaşın şaseye germe işlemleri yapılmaktadır. Kanvas tablo için çerçeveler 3 cm kalınlığa sahip olur. Bu sayede zamanla duvarınızda tablolarımız yamulma, bükülme, kırılma ve ağacın işlemesi söz konusu değildir. Kanvas kumaş 3cm kalınlığa sahip çerçevelerin üzerine kaplanmaktadır. Resim her tablonun 4 köşesinden 3cm devam etmektedir. Bu sayede tablolar dekoratif, modern ve 3 boyutlu bir görünüme sahip olmaktadır. Ekstra olarak kanvas tablolarımızda klasik dış çerçeve bulunmamaktadır.
 

MERAK EDİLENLER

 
1) Canvas plastik gibi bir madde mi? Ben bir kaç yerden aldım ama böyle geldi.
CEVAP: CANVAS plastik gibi, naylon gibi değildir, o malzeme VINIL veya BRANDA denilen ucuz bir malzemedir, zaten CANVAS Türkçe'de karşılığı KANVAS kumaş olarak geçer oysa resim için kullanılan malzemenin Türkçe Karşılığı TUVAL BEZİ'dir. Canvas aldatmacası ile Branda'ya (vinil) baskı yapılarak gönderen firmalar tabii ki ucuza satabilirler çünkü Tuval bezi ile arasında 4/1 bir fiyat farkı vardır ve brandaya dış mekan dediğimiz SOLVENT boya ile baskı yaptıkları için vernik ve kuruma süresi gibi işçilik maliyetlerinden de kurtulmuşlardır, oysa ne acıdır ki SOLVENT bazlı kimyasallar ciddi kanserojen özelliği taşımaktadır ve siz bunu tüm sevdiklerinizle yaşadığınız yere asacak ve o havayı çocuklarınızla birlikte teneffüs edeceksiniz.
 
2) 400 TL'ya yağlıboya tablo aldım ama aynısı 1 hafta sonra çerçevecide 150 TL'ya üstelik çerçeveli olarak gördüm.
CEVAP: Belli bir ressama ait bir yağlı boya tabloyu zaten 500 TL'dan daha ucuza alabilme imkanınız kolay kolay olamaz. Piyasada satılan ve MODERN adı altında pazarlanan, Avrupalı, Afrikalı, Amerikalı ressamların tablosu diye pazarlanan ürünlerin %90'ı Uzakdoğu ve Çin'den gelen toptan çerçeve satan firmalarda 10 TL ile 50 TL arasında değişen fiyatlara satılan tablolardır. Zaten aynı yağlıboya'nın defalarca satılması nasıl mümkün olabilir takdirini sizlere bırakalım.
 
3) Ben bir tablo almıştım ama 6 ay sonra soldu. 
CEVAP: Bazı firmalar da vernikleme işlemi için vakit kaybı yaşamamak için veya çok çok kalitesiz kumaş kullandıklarından solması kaçınılmazdır. Usulüne uygun yapılmış bir tablo onlarca, hatta yüzlerce yıl ilk günkü gibi  solmadan durur.
 
4) Süngerli diye satılan tablolar var onlar daha iyi değil mi?
CEVAP: Evet son zamanlarda bir de Sünger ve mukavva destekli diye lanse edilerek satılan ürünler çıktı, biz bunu da araştırdık ve sebebini öğrendik. Ahşap şase yerine MDF kullanıyorlar ama ince bir MDF bildiğiniz gibi MDF kimyasallar ile birleştirilerek tabakalanmış ahşap tozundan başka birşey değildir, yani ATIK ve Kimyasal içeren bir üründür. Bu incecik MDF'yi kalınlaştırabilmek ve resmi sert MDF'ye gerdirebilmek için de çareyi üzerine Mukkavva koymakta ve keskin kenarları resime iz yapmasın diye de sünger koymakta bulmuşlar. Ancak sünger zaman içerisinde sönecek ve o iz bir şekilde resminizde belli olacaktır. Burdaki amaç Ahşap kullanmayarak maliyeti düşük tutabilmektir. Eee ne de olsa o izin belli olmaya başlaması 4-5 ayı bulur, 5 ay sonra da çoğu kişi iade etmeye çalışmaz değil mi? :) 
 
5) Ben bir tablo aldım 5-6 mm kalınlığı var. İncecik.
CEVAP: Bu da mevcut baskının FOREX denilen bir reklam malzemesine yapıştırıcı ile yapıştırılara elde edilen bir türü, hatta bu üretimlerin bir çoğu Kanvas veya Tuval Bezine de değil bildiğimiz Yapışkanlı Folyo (PVC esaslı Fotoğraf kağıdı) ile yapılmaktadır. Poster alacaksanız doğru tercih ama kesinlikle bir tablo değildir emin olun. Tabii poster için doğru tercih derken bunların içinde de SOLVENT ile basılanlar var aman dikkat.
 
6) İade garantili diyerek satılan ürünü beğenmedim ama iade almadılar, elimde kaldı.
CEVAP: Yukarıdaki 5 maddeyi okuduysanız, amaçları insanları aldatarak para kazanmak olanlar sizce iade alırlar mı?
 
Kaynaklar: 
 
 
 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.