Mapuche Yerlileri İçin Konut Projesi

22.02.2015 15:36:36
A+ A-

Şili'nin yerli nüfusu açısından en kalabalık yerleri olan, Merkez ve Güney bölgelerinde yaşayan Mapucheler, geleneklerine düşkün olması sebebiyle tarih boyunca, bina inşa etmek yerine ruka adı verilen -ağaç dalları ve gövdelerinden yapılan, konik çatılı- geçici barınaklarda inançlarına uygun bir şekilde yaşamayı sürdürüp modern yaşamı reddetmeyi tercih etti.

 

Undurraga Deves Mimarlık Ajansı'ndan bir grup mimar, Mapuche yerlileri için Santiago'nun kuzeyinde bulunan Huechuraba banliyolarında 2 kat ve 61m2'den oluşan, Mapucheler'in geleneksel ruka evlerinden ilham alınarak yapılan 25 evlik bir konut projesi hazırladı. Şilili mimarlar, amaçlarının yerlilerin kendi kimliklerinden vazgeçmeden modern topluma katılım gösterebilmelerini sağlamak olduğunu belirtti. Bu doğrultuda mimarlar, depreme dayanıklı, kalıcı ve geniş alana sahip konutlar inşa ederek yerlilerin sadece temel ihtiyaçlarını karşılamakla kalmayıp, aynı zamanda bir gelenek olarak evin ön kapısının doğuya, yükselen güneşe doğru bakmasını da sağlayarak yerlilerin atalarının inançlarına da saygılı olduklarını gösterdi. Bununla birlikte, tuğla ve bambu kafesler kullanılarak yapılan "modern ruka"nın iç dizaynı da yerlilerin verdiği fikirler dikkate alınarak yapıldı.

 

Bu proje, Şilili ajansa "Mies Crown Hall Americas" mimarlık ödülü adaylığı getirirken, aynı zamanda Mapucheler'in modern hayata adapte olma sürecinde sağlıklı bir ortamda geleneklerinden kopmadan yaşayacaklarının da güvencesini veriyor.

Ağustos 2014YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.