Renkli salon dekorasyonu nasıl yapılır?

06.07.2015 03:20:04
A+ A-

Renkli Salon Dekorasyonu Fikirleri ; Bazı insanlar sade, iddialı olmayan, göze çok fazla batmayan renklerden hoşlanırken bazı insanlar ise daha canlı renklerden, desenlerden, parlak ve baskın görünümlerden hoşlanırlar. Bu zevk farklılıkları ev dekorasyonlarında da kendini gösterir tabii ki.

Eğer siz farklı, canlı renklerden ve desenlerden hoşlananlardansanız ve bu doğrultuda bir ev dekorasyonu yapacaksanız dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları var. Çünkü çeşitli renkler kullanarak hem gözü yormadan, hem de karışık ve dağınık bir görünüm oluşturmadan şık ortamlar yaratmak zordur ve bu yüzden de birbirine yakın ya da birbirinin zıttı 1-2 rengi kullanarak dekorasyon yapmaktan daha fazla dikkat isteyen bir çalışma gerektirir. Bu nedenle de renkli salon dekorasyonu yaparken bu renkliliği alanın bütününe yansıtmak yerine değiştirilmesi daha kolay olan alanlara uygulamanız gerektiği tavsiye edilir. Zira dekorasyon yaparken fazla cesur davrandığınız takdirde daha sonra pişman olabilir ve yeniden bir değişiklik yapmak isterseniz zorluk yaşayabilirsiniz.

İster modern isterseniz de klasik dekorasyon stilini seçin; her zaman duvarlarınızı açık renklerde boyamanızda fayda vardır. Çünkü bu sayede oturma alanınız hem daha geniş görünür hem de daha aydınlık ve ferah bir ortam elde edersiniz. Örneğin salonunuzun duvarlarını açık renklere boyayıp krem rengi koltuk takımlarıyla döşeyebilir, pencerelerinize renkli hatta çiçekli perdeler takabilirsiniz. Perdelerinizin rengi ya da deseniyle uyumlu birkaç tane dekoratif yastığı da koltuklarınızın üzerine koyabilirsiniz. Böylece salonunuza renk katmış olursunuz.

Modern tasarımlı renkli bir orta sehpa ya da renkli bir ayaklı lamba gibi parçaları kullanarak da salonunuzu renklendirebilir, ortama canlılık katabilirsiniz.

Arka planını beyaz olarak seçtiğiniz salonunuza sarı ve turuncu renklerinden oluşan desenli bir koltuk alabilir, onun yanına da mavi renkli bir komodin seçebilirsiniz. Kanepenin önüne de turuncu, mavi, beyaz ve koyu pembe çizgili bir kilim ya da halı sererseniz farklı bir uyum ve görünüm elde edebilirsiniz.

Eğer salonunuz küçük veya karanlık ise koyu ve parlak renkleri yalnızca sehpa, resim ya da küçük büfe gibi aksesuarlarda kullanmaya çalışmanızda fayda var. Ama salonunuz genişse duvarlarınıza sıcak ve koyu renkler de kullanabilirsiniz. 

Hakan Tanyel

http://www.evdekorasyonmodelleri.org/

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.