Tavan Arası ve Çatı Katı Dekorasyonu Nelere dikkat etmeliyiz?

07.06.2015 20:11:57
A+ A-

Çatı Katı bir evdeki en özel ve çoğunluğa göre en güzel oda olarak da bilinir. Eğer çatıda gökyüzüne bakan bir penceresi de varsa evde en dinlendirici yer ve en güzel yer olarak da bakılabilir. Çatı katı ve tavan arası farklı iki yermiş gibi dursa da aslında aynı yere verilen isimdir. Bizde tavan arası dendiği zaman akla sadece eski eşyaların konduğu yer olarak akla gelse de bu yazımızla birlikte bu algınızın da değişeceğini umuyoruz ve çatı katınıza yeni bir soluk getirmek için yardımcı olmaya çalışacağız.

Çatı katları hakkında ilk bilmemiz gereken evin en soğuk ve en sıcak bölgesi olmaya aday yerler arasında birinci sıradadır. Ayrıca rutubet gerçeği de unutulmaması gereken en büyük önceliklerimiz arasındadır. Bu yüzden çatı katını hangi amaçla kullanacak olursak olalım önceliğimiz çatı izolasyonu olmak zorundadır. Özellikle çatıdan gelecek rutubete karşı çatının sağlamlığı kontrol ettirilmelidir. Sonra da ses ve ısı izolasyonları tam olarak ehil insanlar tarafından muhakkak yapılmalıdır.

Eğer çatı katını yük ve eşya depolamak için kullanacaksak size en büyük tavsiyem çatı katınızın tam şeklini bilmeniz. Şeklini gözünüzün önüne getirdiyseniz duvarların en dar yerinden en geniş yeri arasında adeta bir dolap sistemi düşünebiliriz. Bu sayede kızınızın çeyizleri, çamaşır makineniz, ütü masanız ve ıvır-zıvır için muhteşem bir depolama alanı ortaya çıkacaktır. Ayrıca hobi uğraş alanı olarak da iş görebilecek bu yer sizin için harika bir alan olur. Yapılacak işe göre muhakkak ışıklandırması ve elektrik tesisatı güvenliği sağlanmalıdır.

Çatı katını oda olarak kullanmak isterseniz güzel bir manzaranız varsa kesinlikle yatak odası olarak kullanmanızı tavsiye ederiz. Çatının şekline göre duvara bitişik güzel bir dolap sistemi “ki rengi bence kesinlikle içiniz aydınlatacak bir renk olmalı” tavsiye ederim. Çatı katı ve tavan arası dekorasyonda yatağın konumu tam manzarayı görecek bir yere konulmalıdır.

Odanın aydınlık olması bence çok önemli olduğundan duvar renkleri canlı renkler olarak seçilmelidir ama eğer klasik renkler severseniz şampanya rengi gibi bir renkte olur gibi geliyor. Mümkün olduğu kadar küçük mobilya öğeleri kullanmaya özen gösterin. Çünkü genelde çatı katları boy olarak diğerlerinden biraz daha küçük olmaktalar. Fazla eşya olmaması ve eşyaların hareket alanınızı daraltmayacak şekilde konulması büyük önem arz etmekte.

Ben çocuklar için çatı katının verilmesini doğru bulmuyorum. Çocuğa erişim açısından alt katlarda olması hem güvenliği için hem de olası bir acil durumda erişilmesi için daha sağlıklı olacaktır.

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.